Nitra skf

I vojáci si mohou hrát...

Vojáci měli odjakživa rádi drahé a velké hračky, a ani tato není výjimkou. Jde o výcvikový simulátor Gamer pro obrněné jednotky. Ovšem i přes svůj název evokující počítačové hry jde o záležitost ryze praktickou. Jan Žižka by se svými vozovými hradbami musel být určitě z něčeho takového nadšen...

 

Společnost Saab získala od Ministerstva obrany ČR zakázku na rozšíření svého instrumentovaného laserového výcvikového systému Gamer. Zakázka má hodnotu 108 mil. švédských korun, což reprezentuje přes 260 mil. těch českých. Dodávky nového systému budou zahájeny na konci roku 2019 a budou pokračovat i v následujícím roce.

Jde o střelecký a taktický/bojový simulátor pro obrněná vozidla a protitankové zbraně, který odpovídá standardům NATO, a Armáda ČR a Vojenská policie díky němu získá řadu nových schopností a funkcí pro svá cvičení ve formátu „Rota plus“. Zakázka zahrnuje mj. rozšíření stávajícího systému, nové klíčové funkce u výcvikových systémů, jimiž jsou vybaveni jednotliví vojáci, instrumentace vozidel s balistickou simulací a simulací skutečné doby letu střely a také řešení pro výcvik bojové činnosti v městské zástavbě. „Systém s vysokou mírou reality umožní Armádě ČR zvýšit své operační schopnosti a připojit se ke skupině zemí s interoperabilními výcvikovými systémy, včetně interoperability mezi všemi bojovými funkcemi,“ říká Åsa Thegström, ředitelka sekce výcviku a simulace divize Saab Dynamics.

První instrumentovaný výcvikový systém GAMER si česká armáda pořídila v roce 2011 pro kolová bojová vozidla pěchoty Pandur a v roce 2016 jej modernizovala s cílem zabezpečit interoperabilitu laserového kódování. Laserové simulátory Saab využívají kromě naší armády i ozbrojené síly Velké Británie, Německa, Švédska, Norska, Finska, Nizozemska, Rakouska, Slovinska, Polska, Estonska, Chile a USA.

 
Publikováno: 15. 3. 2019 | Počet přečtení: 224