Schunk

GLObalizace trochu jinak

Společnost British American Tobacco uvedla na český trh pod značkou Glo elektronickou cigaretu s pokročilou technologií zahřívání tabáku, která představuje pro kuřáky alternativu tradičních cigaret s potenciálně sníženým zdravotním rizikem.

 

Technologie zahřívání tabáku Glo byla navržena ve Velké Británii, kde má společnost British American Tobacco v Southamptonu i své výzkumné středisko. Do výzkumu a vývoje alternativ kouření s potenciálně sníženým rizikem firma investovala během několika posledních let přes 2,5 miliardy dolarů.

Základem je zahřívání speciálně upraveného tabáku na určitou teplotu (v případě Glo konkrétně 240 stupňů Celsia, při které ještě nezačínají vznikat toxické zplodiny). Účelem je evokovat pocity a chutě, které jsou podobné jako při kouření klasických cigaret. Tyčinka s tabákovým obsahem (označovaná jako NEO stick) připomínající tvarem klasickou cigaretu, se vloží do zahřívače Glo, kde se za 25 vteřin nahřeje na provozní teplotu, a užívá se po dobu 4,5 minuty bez omezení počtu potáhnutí. Poté se zahřívání vypne a náplň se vyjme a vyhodí.

Vzhledem tomu, že při kouření klasických cigaret je tabák spalován při teplotách okolo 600 stupňů Celsia, takže na řadu přicházejí kromě nikotinových požitků i související průvodní nepříjemné jevy - dehet, zplodiny apod., je technologie zahřívání tabáku výrazně méně škodlivější, mj. i proto, že je používán kvalitní tabák „optimalizovaný“ pro tyto procesy. Jak ovšem zdůrazňuje výrobce, je samozřejmě nutné mít na paměti, že nejde o zcela neškodný výrobek, ale o produkt s výrazně sníženými riziky, které sebou přináší kouření běžných cigaret. Ve srovnání s nimiž je prokazatelně zdravější (vytváří až o 90‒95 % nižší emise škodlivých zplodin). Glo také neprodukuje žádný popel a nevydává, zejména pro nekuřáky, nepříjemný cigaretový odér.

Přechod na e-cigaretu, resp. kouření zahřívaného tabáku, vyžaduje sice vyšší počáteční investici do zařízení na tabákové náplně (to je ovšem možné v rámci počáteční kampaně pořídit za výhodnějších podmínek a také zapůjčit si na vyzkoušení), ale poté už jen do vlastních náplní (označovaných jako NEO sticks), které jsou nabízeny v několika variantách (příchutích), takže kuřáci budou mít obdobný výběr jako u cigaret různých značek. Jejichž cena je srovnatelná s klasickými cigaretami prémiových značek. Ty je ovšem vhodné pořizovat u oficiálního distributora (jejich síť včetně možnosti vyhledání nejbližšího je možné najít na www.myglo.cz)

S podobným výrobkem přišla již loni na český trh i konkurence. Společnost Philip Morris ČR v podobě systému iQOS, kde se rovněž tabák zahřívá, avšak na rozdíl od Glo, zahřívající tabákovou náplň zvenčí, působí tepelný zdroj uvnitř náplně. Tyto novinky umožňují zatím obejít zákaz kouření, které v ČR platí od roku 2017 a zakazuje klasické cigarety ve vnitřních prostorech restaurací, divadel či kin a místech jako jsou zastávky apod. Měly by být zatíženy také nižší daní než tradiční tabákové výrobky.

V ČR je nyní ca 2,3 mil kuřáků klasických cigaret. Většina kuřáků už podle různých průzkumů prováděných obvykle zdravotnickými institucemi, e-cigarety zkusila a část z nich jimi nahradila ty klasické. Stoupající trend zájmu o tabákové produkty nové generace potvrzují i studie jejich výrobců - statistiky uvádějí nyní v Česku zhruba 130 tisíc uživatelů e-cigaret, a jejich počet postupně narůstá. Více než polovina kuřáků ale podle studie střídá klasické i elektronické cigarety.

 
Publikováno: 5. 2. 2019 | Počet přečtení: 640