Dostupný Mesh Wi-Fi systém

Společnost TP-Link představila další produkt z řady WiFi mesh systémů Deco. Jde o Deco M4, který pracuje ve dvou pásmech a dosahuje rychlosti až 1167 Mbit/s. Skládá ze dvou jednotek a je určen pro domácnosti a rodinné domy i menší kanceláře.

 

Díky cenové dostupnosti představuje Deco M4 vstupní bránu pro novou nastupující generaci WiFi sítí typu Mesh. Díky vzájemné komunikaci mezi jednotkami dochází k optimalizaci jak signálu, tak i jejich vytížení, což vede k širšímu pokrytí. Jednotky také zajišťují bezproblémové připojení s automatickým předáváním spojení, takže není nutné přerušovat videochat při přechodu do jiné části domu a přihlašovat se k jiné WiFi síti. Nepřerušovaný přenos platí i pro kopírování souborů, sledování videa nebo poslech online rádií.

Dvě WiFi pásma zajišťují kapacitu jak pro prohlížení internetu, tak i sledování video obsahu a hraní online akčních her s potřebou rychlé odezvy. Díky rychlosti se standardem AC1200 se lze zadrhávání a zpožďování bezpečně vyhnout. Deco M4 využívá pro bezdrátový provoz dvě pásma: 5 GHz (867 Mbit/s) a pásmo 2,4 GHz (300 Mbit/s), a pro pevné spojení má k dispozici dva gigabitové ethernetové porty.

Rychlost a kapacita pásem není nijak omezována, protože bezdrátová komunikace mezi jednotlivými jednotkami Deco je zajištěna jiným způsobem a využívá i případného kabelového připojení.

Připojení všude

Počty mobilních zařízení, které jsou online, se neustále zvyšuje. Vyžadují tak odpovídající bezdrátovou síť, která jejich požadavky zajistí. Deco používá technologii 802.11ac, která je třikrát rychlejší než u routerů předchozí generace, a dokáže zajistit plynulé připojení až pro 100 zařízení.

Mesh systém také dovoluje snadné pokrytí celého domu WiFi signálem a umožňuje eliminovat místa se slabým signálem. Každá jednotka M4 je vybavena dvěma výkonnými dvoupásmovými anténami, které dohromady pokryjí plochu o rozloze až 260 m2. Pokud i to nebude stačit, je plně kompatibilní s ostatními jednotkami řady Deco a pokrytí lze snadno rozšířit přidáním další jednotky.

Další výhodou Mesh systému je tzv. WiFi roaming, který umožňuje hladký přechod mezi jednotlivými zónami pokrytí. Princip je obdobný jako u mobilních telefonů, jen se jedná o datové připojení.

Instalace je jednodušší než klasické WiFi. TP-Link zjednodušil instalaci na minimum a bez problémů ji zvládne i laik. V první fázi stačí jednotky připojit k routeru kabelem a nastavit síť přes aplikaci z mobilu dle instrukcí na displeji. Pak je možné jednotky umístit kdekoliv v místosti. Zkušenější uživatelé si mohou jednotlivé jednotky nastavit jako router, přístupový bod nebo opakovač signálu. Stačí si vybrat odpovídající režim pro aktuální potřeby.

Neposlední v řadě vlastností a možností řady Deco je jejich účinná kontrola obsahu, která dokáže omezit čas trávený online a blokovat nevhodný obsah díky specifickým profilům. Ty lze vytvořit zvlášť pro každého uživatele nebo konkrétní zařízení. Sníží se tak počet překvapených rodičů, kteří se pak nestačí divit nad zvědavostí svých dětí.

 
Publikováno: 11. 1. 2019 | Počet přečtení: 387