Rusko a Indie budou spolupracovat na výstavbě nových jaderných bloků

Během Rusko-indického summitu byl v Novém Dillí 5. října podepsán dokument s názvem Akční plán prioritizace a realizace spolupráce v oblasti jaderné energetiky, který vyjadřuje spolupráci Ruska a Indie na nových projektech v oblasti jaderné energetiky.

 
Strany se zavázaly rozvíjet projekt výstavby šesti jaderných bloků typu VVER v nové indické lokalitě, rozšířit vzájemnou spolupráci ve třetích zemích a spolupracovat i v dalších oblastech využívání jaderné energie kromě výstavby jaderných elektráren. Projekt, který bude použit pro novou lokalitu, byl stanoven jako reaktor VVER generace III+ a míra lokalizace během jeho výstavby bude navýšena oproti ruským blokům, které se v Indii stavějí dnes.

„Jsme spokojeni s naší strategickou spoluprací s Indií, kde nyní probíhá podle ruského projektu výstavba jaderné elektrárny Kudankulam. Očekáváme, že v blízké době získáme smlouvu na podobnou sériovou výstavbu bloků v nové lokalitě na území Indie. To umožní podstatným způsobem zvýšit objem lokální výroby komponent pro jaderné elektrárny v rámci strategie Vyráběj v Indii a také optimalizovat termíny a cenu realizace projektu. Indie je pro nás spolehlivým partnerem, s nímž již nyní realizujeme projekty ve třetích zemích a tuto spolupráci plánujeme dále rozšířit,“ řekl Alexej Lichačov, generální ředitel ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Indické reaktory typu VVER jsou zajímavé i pro české dodavatele, protože jde o projekty, jejichž výstavba skutečně probíhá a místní prostředí pro ně není neznámé. Výstavby první dvojice bloků se dodavatelsky účastnilo 8 českých firem: Arako, Armatury Group, MSA, Sigma Group, Kabelovna Kabex, ZPA Pečky a Vítkovice.
 
Publikováno: 10. 10. 2018 | Počet přečtení: 352