Nový český motor pro výkonné drony

Svou neoficiální premiéru si v rámci MSV Brno odbyla i horká novinka českého leteckého průmyslu – proudový motor určený především pro bezpilotní prostředky předních světových výrobců letecké techniky.

 
Motor s označením PBS TJ150 vyvinula a vyrobila společnost První brněnská strojírna (PBS) Velká Bíteš a svými parametry představuje světovou špičku ve své kategorii. Oficiální premiéru bude mít na veletrhu v čínském Džuhaji. Novinka vyniká oproti konkurenčním produktům na trhu propracovaným konstrukčním řešením umožňujícím dosáhnout vynikajících parametrů poměru tahu k hmotnosti pohonné jednotky, což jsou nejsledovanější hodnoty v této kategorii leteckých motorů. K dalším výhodám patří kompaktní design, integrovaný startér generátor a mimořádná spolehlivost i při provozu v extrémních klimatických podmínkách, včetně možnosti startu za letu při vysokých rychlostech i nadmořských výškách. Díky tomu firma očekává značné uplatnění nového motoru v dronech hlavních světových výrobců tohoto typu letecké techniky. Firma již dodala do nejrůznějších zemí celého světa přes 800 svých motorů a počet zakázek se nyní blíží tisícovce.

PBS TJ je letos už druhým typem proudového motoru představeným tímto výrobcem během jednoho roku, což je v sektoru leteckého průmyslu vzhledem k náročnému procesu vývoje zařízení této kategorie v podstatě rovněž unikátní. Na jaře byl uveden na trh menší motor PBS TJ80 s maximálním tahem 900 Newtonů, který je výjimečný zejména absenci samostatného bezolejového systému (je mazán směsí oleje v palivu) což umožňuje výrazně snížit hmotnost i velikost pohonné jednotky. PBS tak disponuje v současné době produktovou řadou celkem pěti typů leteckých proudových motorů s tahem od 200 N v tahu po 1500 N, a certifikací od hlavních organizací leteckého a kosmického průmyslu (např. ESA, EASA aj.) jako jeden z mála světových výrobců. Do vývoje investuje ročně kolem 150 mil. Kč.
 
Publikováno: 4. 10. 2018 | Počet přečtení: 458