Mise Okřídlený lev splněna: Roman Kramařík je zpět

Poté, co v sobotu 8. září dosedla odpoledne v rámci Dne letiště Letňany Cessna P210N s imatrikulací OK-TGM, si mohla rodina Romana Kramaříka (i samotný pilot) opět odechnout. Oblet světa prvním českým sólovým letcem na malém jednomotorovém stroji úspěšně dospěl do šťastného finále.

 

Na své cestě, která se kvůli neplánovaným změnám trasy o něco prodloužila, uletěl český aviatik místo původně plánovaných zhruba 40 tisíc km zhruba 47 tisíc, ale časový rozvrh se mu podařilo přes drobná zdržení, kdy musel např. vyčkávat na lepší meteorologické podmínky, dodržet na den přesně. Trasa letu OK-TGM kolem světa, pořádaná ke 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky, vedla přes Srbsko, Izrael, Spojené arabské emiráty, Indii, Thajsko, Filipíny, Japonsko, Rusko, Aljašku, USA, Kanadu, Azorské ostrovy, Velkou Británii a Německo. Kromě tří kontinentů a tří oceánů na ní Roman Kramařík překonal také postupně čtyřikrát český dálkový letecký rekord ve své kategorii (ten nejnovější čítá nyní 3309 km, což je délka trasy jeho přeletu z kanadského Halifaxu na portugalské Azory), a setkal se s řadou zajímavých lidí i osobností - mj. i s tibetským dalajlámou.

Jeho náročná cesta kolem světa, jejíž plánování a příprava zabraly tři roky, proběhla relativně v pořádku, i když se na ní pilot musel vypořádat s řadou různých problémů, z nichž kromě obtížných meteorologických podmínek asi nejzávažnější bylo zřejmě poškození vrtule zjištěné při kontrole v Thajsku. Naštěstí nebyla nutná její výměna. Po konzultaci s výrobcem ji pilot sám opravil a mohl pokračovat v letu. Někdy musela být trasa změněna oproti původnímu plánu, což výslednou trasu prodloužilo o několik tisíc kilometrů, ale díky spolupráci s firmou ABS Jets zajišťující letovou a logistickou podporu se podařilo všechny příležitostní problémy překonat a mise mohla být úspěšně dokončena.

Reportáž z příletu Romana Kramaříka si budete moci přečíst i v zářijovém vydání TechMagazínu, který se díky Misi okřídlený lev stal zřejmě prvním českým časopisem, jež oficiálně obletěl celý svět.

 
Publikováno: 10. 9. 2018 | Počet přečtení: 522