hnv murr

Chorvatsko - šance pro český byznys

Chorvatsko, které každoročně navštíví několik set tisíc českých turistů, je nejen nejoblíbenější zahraniční destinace Čechů, ale i příležitost pro podnikání. Úspěšně zde působí řada českých firem jak z pozice zahraničních investorů, tak dodavatelů.

 

Příležitosti pro zahraniční projekty nabízí např. výroba a distribuce elektřiny. Zhruba 50 % tamní energetiky se soustředí na výrobu z obnovitelných zdrojů - jde hlavně o vodní elektrárny, které však své zdroje brzy vyčerpají. Energetici ze společnosti GEEN, investiční a inženýrské firmy, která obchoduje a podniká v oblasti energetiky, zde prorazili s novými zařízeními, které fungují na základě spalování biomasy. V červnu loňského roku zahájili v průmyslové zóně Smiljansko Polje u města Gospić výstavbu nové elektrárny a teplárny s instalovaným výkonem 5, resp. 8 MW. Hlavním investorem projektu je česká společnost GEEN Holding prostřednictvím své místní dceřiné firmy Energana Gospić. Firma letos zahájila v regionu další dva projekty a v rámci vstupu na chorvatský trh plánuje rozvíjet kompletní vertikálu služeb od výroby elektřiny až po její prodej.

Své stroje do regionu úspěšně dováží již několik let společnost Zetor. Traktory této značky poprvé pronikly na území bývalé Jugoslávie v průběhu 60. let minulého století a do současnosti na území bývalé Jugoslávie a dnešního Chorvatska dodala přes 55 tisíc traktorů. „Objem prodejů v posledních pěti letech stagnoval. V loňském jsme navázali spolupráci s novým partnerem a společně usilujeme o posílení pozic na jednom z původně silných trhů,“ říká Lukáš Krejčíř, obchodní a finanční ředitel společnosti Zetor Tractors.

Vzájemná obchodní bilance ČR a Chorvatska dlouhodobě roste a je typická vysokým aktivním saldem ve prospěch ČR. V roce 2017 dosáhlo aktivní saldo 316 mil. eur. Český vývoz se po překonání krizových let od roku 2013 zvyšuje a loni dosáhnul historicky nejvyššího objemu ve výši 520 mil. eur. Zahraniční investice (FDI) dosáhly v roce 2017 1 841 mil. eur.

Chorvatsko láká zahraniční investory škálou pobídek. Ať už jde o daňové úlevy, celní preference, podporu na vytváření nových pracovních míst, podporu technologických center, podporu vzdělávání spojeného s investováním do tvorby nových pracovních míst a strategickou podporu obchodní činnosti a podporu významných investičních projektů. Konkrétní výše pobídky záleží na regionu, kam směřuje investice, a na velikosti investované částky a vytvořených pracovních míst. Minimální investovaná částka pro získání veřejných pobídek v Chorvatsku činí 150 tisíc eur a podmínka vytvoření alespoň 5 nových pracovních míst.

 
Publikováno: 13. 7. 2018 | Počet přečtení: 661