ZAT AMPER 2019

Čeští strojaři vyrobí části reaktoru pro britskou elektrárnu

Na výstavbě britské jaderné elektrárny Hinkley Point C, budované v hrabství Somerset, se bude podílet i Škoda JS, která získala významnou zakázku na tomto projektu. Jako subdodavatel francouzského koncernu Framatome pro něj dodá klíčové zařízení - dvě sady vnitřních částí tlakové nádoby 1600MW jaderného reaktoru EPR.

 
Součástí dodávky jsou zejména 80tunový koš aktivní zóny (což je svařovaná a opracovaná konstrukci z nerezové oceli pro usměrnění chladiva do aktivní zóny), těžký reflektor z nerezové oceli (zhruba 100tunový systém složený z opracovaných kroužků s chladicími otvory, sloužící k odrážení neutronů) a horní vnitřní části reaktoru (obdoba horního bloku na reaktoru VVER 1000 užívaného v českých JE).

Jak uvedl mluvčí Škody JS Jan Stolár, kontrakt navazuje na obdobné dodávky Škody JS pro francouzské partnery u jaderných elektráren ve Finsku a v Číně. Na finské Olkiluoto 3 dodala v roce 2010 koš aktivní zóny, těžký reflektor a horní vnitřní části, stejné díly pak následovaly i pro čínskou elektrárnu Tchaj-šan 1 v roce 2012. V obou případech už je zařízení součástí reaktorů.

Předseda představenstva Škody JS Vladimír Poklop uvedl, že s francouzskými partnery firma spolupracuje již dlouhodobě, přičemž hlavní konkurenční výhodou je vysoká kvalita, zkušenost, inovativnost a kvalifikace lidí. Podnik je připraven nasadit kapacity, znalosti a dovednosti získané v zahraničních projektech i při výstavbě nových jaderných zdrojů v ČR.
 
Publikováno: 11. 7. 2018 | Počet přečtení: 193