Osram zajistí zdroj čerstvých potravin ve vesmíru

Společnost Osram poskytuje Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) upravenou verzi svého osvětlovacího systému pro výzkum v zahradnictví - Phytofy RL. Inteligentní osvětlovací software, ve spojení s unikátním nastavením datově propojených svítidel dodávajících optimální světlo pro růst rostlin, doplní osvětlovací technologii používanou v divizi produkce potravin NASA.

 

Výzkum se zaměřil na produkci salátového typu plodin pro posádky během vesmírných cest. Veškerý software, hardware a LED zdroje světla v systému Phytofy jsou výsledkem vývoje společnosti Osram. Pro zahradnictví vyvinula firma široké portfolio LED světelných zdrojů, které vyzařují specifické vlnové délky požadované pro optimální růst řady rostlin a květin a umožňují uzpůsobit světlo specificky potřebám různých plodin.

K jedinečným vlastnostem systému Phytofy RL patří:

• UV kanál, který výzkumníkům umožňuje přidávat krátce UV osvětlení a pozorovat reakci a změnu u rostlin.

• Více LED světelných zdrojů, což znamená vyšší tok fotosynteticky aktivních fotonů (PPF). PPF měří vyzařování světla pomocí výpočtu, kolik fotonů vychází každou sekundu ze světla. Jde o důležitou metriku pro výzkumníky v oblasti rostlin, aby mohli určit nejúčinnější a nejefektivnější světelné receptury.

• Mapa záření - Software umožňuje výzkumníkům sledovat záření, takže je nepotřebují měřit samostatně před změnou nastavení osvětlení.

Chytrý osvětlovací systém pro zahradnictví se experimentálně zkouší prostřednictvím řady partnerství s univerzitami a výzkumnými laboratořemi po celém světě, při nichž se využívají technologie a dochází k výměně poznatků. V NASA umožní Phytofy RL výzkumníkům snadno nastavovat světelné podmínky s cílem optimalizovat růst rostlin v různých podmínkách a poté tato nastavení replikovat v zařízení Advanced Plant Habitat na Mezinárodní vesmírné stanici, které splňuje sofistikované potřeby vesmírné produkce potravin. Nedávno došlo k instalaci Phytofy RL v růstové komoře Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, přičemž v plánu je přemístění konfigurace do jedné nebo více pěstebních místností.

Pomocí záření se světlem o různých vlnových délkách lze kontrolovat a urychlovat růstové cykly rostlin, takže je možné rostliny sklízet buď častěji, nebo podle potřeby. Speciální receptury osvětlení optimalizují nejen výnosy a dobu růstu, ale mohou také zvýšit množství vitaminů a živin v rostlině a zlepšit chuť a aroma. LED poskytují nejenom bioaktivní osvětlení na zakázku, ale jsou rovněž velmi účinné.

 
Publikováno: 13. 6. 2018 | Počet přečtení: 311