Do Mnichova nejen za pivem

Podzimní Mnichov není jen proslulý beerfest. Od 13. do 16. listopadu se v bavorské metropoli představí špičkové technologie ukryté ve věcech kolem nás. Mnichovský veletržní areál bude hostit mezinárodní veletrh electronica 2018, který se letos koná v inovované podobě.

 

Posledního ročníku mnichovského veletrhu electronica se před dvěma lety zúčastnilo více než 2900 vystavovatelů z 51 zemí, a jeho branami prošlo přes 73 000 návštěvníků z 84 zemí, přičemž na konferencích, které proběhly paralelně s veletrhem, se zúčastnilo 8000 lidí. A electronica 2018 už nyní zaznamenala další rekord: Letošní ročník veletrhu se liší od předchozích zejména zvětšením výstavní plochy a s tím související změna uspořádání hal - veletrh tak poprvé obsadí rekordní počet 17 hal včetně dokončených nových hal C5 a C6, čímž přibude dalších více než 90 tis. m2 výstavního prostoru.

Technologie, které hýbou světem

Nejvýznamnější témata veletrhu odrážejí aktuální trendy v oblasti elektroniky. Vedle vývoje v automobilovém průmyslu, vestavěných systémech a senzorice jde hlavně o kybernetickou bezpečnost, lékařskou elektroniku a také internet věcí. Kromě toho se electronica zaměří na Smart Grid/Smart Energy a umělou inteligenci.

Hvězdou letošního ročníku veletrhu bude především proslulý americký ekonom a sociolog Jeremy Rifkin, který je předsedou Foundation on Economic Trends a dlouhodobě byl poradcem Evropské komise, a který svou přednáškou oficiálně odstartuje mnichovské slavnosti hi-tech.

Další letošní inovací na electronice bude souběžně pořádaný veletrh SEMICON Europa, který se koná každý rok, a bude tak pomyslným spojovacím prvkem mezi veletrhy electronica a productronica, pořádané střídavě v dvouletých intervalech. Tímto veletrhem, kterého se účastní více než čtyři stovky vystavujících firem, rozšiřuje electronica svou nabídku v oblasti výroby polovodičů. Ke vstupu na oba veletrhy potřebují návštěvníci pouze jednu vstupenku.

Pořadatelé inovovali charakter veletrhu i zavedením nového formátu electronica experience, tj. „zkušenost", takže elektronica a její inteligentní prvky by měly být „zážitkovou" akcí. Tímto novým konceptem chtějí organizátoři oslovit nejmladší generaci potenciálních technických odborníků - žáky, studenty, absolventy vysokých škol.

„Nevystavujeme auta nebo mobily, ale to, co je uvnitř - čipy, senzory, polovodiče, tranzistory, mikropočítače, a snažíme se tyto technologie přiblížit veřejnosti. Chceme aby se mladí lidé zajímali o studium oboru a možnost uplatnění v tomto průmyslu,“ komentovala novinku na tiskové konferenci v Praze projektová manažerka veletrhu electronica Angela Marten. A koncept electronica experience by měl veletrh a jeho technologie na základě aplikací a živých prezentací učinit ještě „uchopitelnějším a zážitkovějším".

Elita oboru i startupy

Kromě tradičních vystavovatelů, mezi nimiž nechybí renomované značky jako Bosch, Infineon, Panasonic, Samsung, TDK, Würth Elektronik, Digi Key, Rutronik, aj se veletrhu účastní i řada nových vystavovatelů, včetně startupových firem, které chtějí organizátoři podpořit. Pro ně je určena společná expozice nazvaná electronica fast forward.

 

 

Na electronice 2018 budou zastoupeny i české a slovenské firmy, jak samostatnými stánky, tak ve společné expozici organizované agenturou CzechTrade. Stánek o stejné výměře má na elektronice i její slovenská obdoba - agentura SARIO.

Na veletrhu tak představí své výrobky a služby např. 2J Antenna Concepto, Alexander Electric, EMKO Case, AVOS, GM Electronic, PMB, Prago Board, Tesla Blatná aj.

Bohatší konferenční program

Stejně jako v předchozích letech se uskuteční electronica Automotive Conference (eAC) rozčleněná do tří tematických sekcí: Technologies for Emission Free Driving, Road to Autonomous Driving (Level 2-5) a The Last Mile. Na electronica Embedded Platforms Conference (eEPC) se bude během prvních dvou dnů veletrhu diskutovat o procesorech, inteligentních modulech, bezpečnosti, vestavěných vizualizačních systémech či strojovém učení.

Nedílnou součástí konferencí je kongres Wireless, určený vývojářům, systémovým designerům a těm, kdo rozhodují o investicích do technologií, který letos oslavuje své 15. výročí a je zaměřen na témata jako jsou technologie M2M, IoT a RF.

Kromě dosavadních doprovodných konferencí Automotive, Embedded a Wireless přibyla letos ještě jedna novinka: konference o medicínské elektronice - eMEC, která se kromě prezentace technologických novinek zaměří i na propojování praktických lékařů se specialisty z elektronické branže.

Zájemci o podrobnější informace o veletrhu, účast na něm či jeho návštěvu, se mohou obrátit na agenturu EXPO CS (www.expocs.cz), která veletrh v ČR zastupuje a nabízí i zvýhodněné vstupenky, možnost organizované návštěvy apod.

 
Publikováno: 8. 6. 2018 | Počet přečtení: 350