Ceratizit AMPER 2019

Začalo mezinárodní jaderné fórum Atomexpo 2018

Na jubilejní desátý ročník fóra Atomexpo, které probíhá ve dnech 14. až 16. května 2018 v Soči pod heslem „Globální partnerství rovná se základ úspěchu“, dorazilo na 3000 účastníků ze 68 zemí. Zástupci českých firem zde představují nejpočetnější národní delegaci.

 
Atomexpo, pořádané společností Rosatom od roku 2009, je jedním z největších mezinárodních fór zaměřených na jaderné technologie a efektivní využívání jaderné energie. Účastní se jej ředitelé klíčových firem jaderného průmyslu, státních organizací, mezinárodních i občanských asociací a přední odborníci z celého světa.

Kromě vedoucích představitelů organizací a institucí jaderné energetiky, jako je generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Jukija Amano, generální ředitelka Světové jaderné asociace (WNA) Agneta Risingová, generální ředitel Agentury pro jadernou energii (NEA) OECD William D. Magwood IV či předseda Mezinárodní asociace provozovatelů jaderných zařízení (WANO) Jacques Regaldo, se letošního ročníku účastní více než 200 expertů. V programu zahrnujícím více než dvě desítky kulatých stolů a panelových zasedání se zabývají aktuálními otázkami, které řeší celosvětový jaderný průmysl ve všech oblastech mírového využívání jaderné energie. Hlavní pozornost je věnována mezinárodní spolupráci při výstavbě jaderných elektráren, vývoji digitálních technologií, přípravě odborníků, rozvoji jaderné infrastruktury a zajištění jaderné bezpečnosti.

Jak připomenula Agneta Risingová, od doby, kdy proběhl první ročník fóra Atomexpo, bylo k síti připojeno 50 jaderných bloků, z toho polovina v minulých třech letech, a v následujících dvou letech má vstoupit do provozu dalších 30 bloků. Této akcelerace výstavby nových bloků bylo dosaženo díky globalizaci jaderného průmyslu a prohloubení mezinárodní spolupráce a partnerství.

Generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov zdůraznil, že za tuto dobu se změnila globální situace a vzrostla role ekologie ve světové politice, kterou akcentuje i jaderná energetika a bez spojení sil a mezinárodní spolupráce svět riskuje globální ekologickou katastrofu.

V expoziční části fóra představují jednotlivé firmy své inovativní technologie, produkty a technická řešení. Na stáncích se představilo 115 ruských a zahraničních firem podnikajících v jaderném průmyslu a příbuzných oblastech. Příkladem představených inovativních technologií je humanoidní robot určený pro třídění radioaktivních odpadů, kterého vyvinula společnost NO RAO ze struktury Rosatomu. ČR má na letošním ročníku Atomexpa nejpočetnější zastoupení – účastní se jej přes 30 zástupců firem a organizací, např. Aliance české energetiky, ALTA, Doosan Škoda Power, Energoprojekt Praha, I.B.C. Praha, Škoda JS, Škoda Praha, ÚJV Řež, ZPA Pečky. Program fóra navštívila i zástupkyně ČEB. Slovenskou stranu na stáncích reprezentovaly firmy ENSECO, PPA Control, SPIE Elektrovod a VÚJE.
 
Publikováno: 15. 5. 2018 | Počet přečtení: 247