hnv murr

Výběr správných ochranných zařízení pro vysoce účinné motory

Elektromotory tvoří asi 80 % spotřeby elektrické energie v průmyslovém sektoru, díky čemuž jsou hlavním cílem opatření na úsporu energie. V současnosti probíhá přechod na motory s vysokou účinností IE3 a motory s velmi vysokou účinností IE4, což s sebou přináší také výzvy pro podniky.

 

Zásadní je výběr správného spouštěče motoru a zajištění maximální energetické účinnosti. Důležitá je rovněž znalost chování těchto motorů během spouštění a případný dopad na ochranná zařízení.

Účinnější průmyslové motory, které budou mít v příštích letech stále větší podíl na trhu, mohou mít obrovský dopad na spotřebu energie. Německá federální agentura pro životní prostředí odhaduje, že do roku 2020 by zvyšující se účinnost motorů mohla ušetřit až 135 mld. kWh a 63 mil. tun oxidu uhličitého (CO2) v samotné EU. „Zejména elektrické chování těchto motorů je jiné než u jejich méně účinných protějšků s obvykle vyššími nárazovými proudy a proudy nakrátko. Proto standardní motorové spouštěče a související zařízení mohou být v některých případech nedostatečné. Použití jističů, stykačů a tepelných relé řady TeSys zajišťuje optimální energetickou účinnost instalace a soulad s aktuálními předpisy,“ říká Petr Bohušík ze společnosti Schneider Electric.

Nejběžnějším způsobem ochrany spouštěčů s přímým připojením k síti je spojení jističe, stykače a tepelného relé. U motorů do 15 kW výkonu je běžnější kombinace spouštěče motorů a stykače. Magnetický nebo tepelně-magnetický jistič poskytuje zkratovou ochranu a přerušení zabraňující poškození instalace. Tepelná spoušť detekuje nadproudy a vypne motor dřív, než přehřátí poškodí jeho izolaci. Rozhodující je výběr správných zařízení s ohledem na jejich vlastnosti. Se zvyšujícím se záběrovým proudem roste riziko nežádoucího vypínání. Zejména, pokud se nacházejí hodnoty mezi záběrovým proudem motoru a prahovou hodnotou přístrojů příliš blízko. Závisí to také na technologii motoru, značce elektrické výzbroje a správné instalaci elektrického vedení.

Pro výběr správného jističe a nadproudového relé je potřeba:

- Dodržovat doporučení výrobce systému ochrany motoru.

- Zabránit předimenzování kabelových vedení.

- Zkontrolovat, zda elektrické vlastnosti uváděné výrobcem motoru odpovídají použitým spouštěčům motoru.

- Zkontrolovat koordinaci přístrojů na základě doporučených koordinačních tabulek výrobce.

Jističe a tepelná relé TeSys společnosti Schneider Electric byly podrobeny zkouškám magnetické, elektrické a tepelné odolnosti v laboratorních podmínkách s cílem zajistit jejich kompatibilitu s motory IE3. Po dalších zkouškách byla ověřena i kompatibilita s motory IE4.

 
Publikováno: 17. 4. 2018 | Počet přečtení: 639