Nitra skf expo

Kovosvit MAS představil novinky a poodhalil plány pro letošní rok

Tradiční Zákaznické dny přilákaly během dvou dnů do Sezimova Ústí několik stovek zákazníků firmy Kovosvit MAS, i odborné veřejnosti, kteří se mohli seznámit s aktuálními novinkami a prohlídnout výrobní zázemí firmy.

 
Kromě loni představeného stroje WeldPrint, který v sobě v jednom pracovním prostoru kombinuje 3D tisk z kovu s třískovým obráběním, patřila k novinkám zásadní inovace tradičního vertikálního obráběcího centra MCU700, kterou si mohli návštěvníci prohlédnout na montáži přímo ve výrobní hale. Konstruktérům se podařilo integrovat do zadní části stroje rozvaděč, čímž došlo ke zmenšení zástavbového prostoru stroje. Ten je osazen také novým ovládacím panelem, dále došlo např. k optimalizaci některých pohonných jednotek.

Druhou novinkou je stroj MCV800 v provedení Clever. Toto tříosé obráběcí centrum, ale v provedení Quick, prezentoval Kovosvit poprvé loni na MSV v Brně, odkud šel stroj přímo na testování k zákazníkovi. „MCV800Clever využívá stejnou kostru, má stejnou tuhost jako stroj MCV800Quick, ale zákazníci jej získají za výhodnějších podmínek díky nižším požadavkům na pohony. Stroj je v současné době v obou provedeních zařazen do sériové výroby, již byla podepsána řada kontraktů. Vzhledem k tomu, že první pololetí je celá produkce vyprodaná, je zřejmé, že půjde o nosný produktu firmy,“ říká Petr Heinrich, technický ředitel Kovosvitu MAS.

Produkčním soustruhem SP430 s robotizovaným pracovištěm se prezentovala úspěšná divize MAS Automation.

Švýcarskou přesnost už zvládnou i čeští inženýři

Novinkou, která zatím na uvedení na trh čeká, je 5osé vertikální obráběcí centrum MCU450, rovněž poprvé představené na loňském MSV Brno. Tento stroj je také u zákazníka, na Západočeské univerzitě v Plzni, kde je na něm aktuálně testováno mikroobrábění se speciálními nástroji firmy Iscar. Jeho výsledky v praktické podobě mosazného tělesa hodinek si mohli návštěvníci Zákaznických dnů rovněž prohlédnout. Jiří Česánek z Katedry technologie obrábění Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni stroj hodnotí po několikaměsíčním testování velmi pozitivně a podle jeho slov je plně funkční a je možné jej zařadit do výroby.

„MCU450 je typickým obráběcím centrem vhodným např. pro nástrojárny a pro firmy, kde se vyrábějí tvarově složitější dílce a kde je potřeba dosáhnout velmi přesného obrábění. Jeho výhodou je, že umožňuje u 5osého obrábění současný plynulý provoz ve všech pěti osách oproti řadě jiných strojů, kde je možno obrábět současně např. ve třech osách,“ popisuje Jiří Česánek.

Hlavním tématem technického rozvoje pro letošní rok je dokončení vývoje generačně nového soustružnického centra. Tuto novinku představí Kovosvit MAS v rámci své letošní expozice na MSV Brno a věří, že stroj naváže na velice úspěšnou tradici soustružnických strojů.

Obchodu se začíná opět dařit - i v zahraničí

Kovosvit se tradičně soustřeďuje převážně na český a slovenský trh, v letošním roce se soustředí na silnější expanzi na Slovensko, a slibnou pozici si vybudoval i v Polsku, kde její tamní dceřiná firma letos oslavila 10 let svého působení. Jak uvedl generální ředitel Libor Kuchař, firmě se ale stále více daří i na silně konkurenčních trzích EU. Své stroje dodal např. francouzské firmě Safran, která je mj. dodavatelem Airbusu a rovněž spoluvlastníkem společnosti Ariane Group, výrobce evropských raket, dodává do Španělska, Itálie, Portugalska, Německa, do pobaltských zemí či na Balkán, kde loni prodal první stroje do Srbska a slibně se rozjíždějí příležitosti v Rumunsku.

„Mimo EU aktuálně řešíme obchodní příležitost v Číně a máme objednávky z Indie,“ popisuje Daniel Horský, obchodní ředitel Kovosvitu, s tím, že v těchto případech jde vesměs o dodávky těch nejsofistikovanějších strojů z produkce firmy. V letošním roce je hlavním cílem firmy navázat na výrobní i obchodní úspěchy, které podnik pomohly vyvést z nelehké situace, plánován je mírný růst obratu i zisku.

„Investice v letošním roce dosáhnou téměř padesáti milionů korun. Primárně se zaměřujeme na nové projekty obrábění a na novinky v naší produkci, abychom každý rok byli schopní uvolňovat na trh novinky a inovace. Samozřejmě, jak nám dovolí situace ve firmě,“ říká Libor Kuchař. Největší investice do nové lakovny již aktuálně probíhá, výrazná část letošních investičních aktivit směřuje do slévárny, která se na obratu firmy podílů zhruba pětinou, s cílem je meziročně zdvojnásobit produkci tvárné litiny, po které je na trhu stále větší poptávka a podnik při její produkci dosahuje vyšších marží, než je tomu v případě šedé litiny.
 
Publikováno: 13. 4. 2018 | Počet přečtení: 307