expo

Modrý strážný anděl zvýšil bezpečnost ve skaldech

Od doby, kdy společnost Linde Material Handling (Linde MH) před šesti lety poprvé představila inovativní bezpečnostní řešení s označením BlueSpot, prodala již více než 150 000 ks jednoduchého, ale efektivního výstražného systému, který promítá do prostoru před vozíkem varovný světelný signál v podobě modrého světla. LED reflektor významně zvyšuje bezpečnost operátorů vozíků i jejich okolí.

 
Typická scéna v logistické hale: zaměstnanec se blíží ke křižovatce mezi uličkami, hluboce zabrán do sledování svého telefonu. Ve stejné chvíli kolega couvá na totéž místo s vysokozdvižným vozíkem. Ještě před několika lety by tato situace mohla skončit neštěstím. Dnes intenzivní modrý paprsek světla signalizuje na podlaze chodci varování: Pozor, blíží se vysokozdvižný vozík! Zaměstnanec se včas zastaví a vozík může bezpečně pokračovat v jízdě.

„Linde BlueSpot nebyl první varovný systém pro signalizaci, který se uplatnil při provozu průmyslových vozíků, ale ostatní řešení využívala většinou akustické signály. A ty byly obvykle málo účinné. Jednak začaly po čase pronikavé tóny zaměstnance obtěžovat, jednak byly tyto, byť hlasité zvuky, často ignorovány kvůli vysoké hladině běžného hluku ve skladu,“ říká Frank Bergmann, produktový manažer pro protizátěžové vozíky v Linde MH.

Inženýři z Linde MH proto přišli s jiným řešením: modrým nebo červeným LED světlem připevněným na vysokozdvižném vozíku, které promítá výstražný signál na zem ve směru jízdy vozíku - varuje, ale neruší. Toto řešení, které si lze objednat buď přímo s vozíkem, nebo i aplikovat dodatečně, představuje významné zvýšení bezpečnosti při nízkých investičních nákladech.

Systém je nejen jednoduchý, ale i velmi univerzální. BlueSpot může být používán pro řízení vpřed i vzad a díky jeho schopnosti poskytovat dobře viditelné varování před možným nebezpečím, mají chodci dostatek času se přemístit na bezpečné místo. „Žádný hlasitý zvuk, žádní vylekaní kolemjdoucí ani žádné jiné riziko,“ vysvětluje Frank Bergmann. Neoslňující, vysoce intenzivní LED reflektory vynikají mimořádnou odolností a nízkou spotřebou energie. Vlivy prostředí - prach, déšť, vibrace atd. - nemají na BlueSpot žádný vliv. A nastavitelný buď stále svítící, nebo blikající reflektor instinktivně vnímají jako varovný signál i externí návštěvníci.

Systém zaznamenal takový úspěch, že jeho jméno již v průmyslu zdomácnělo. „I když je nyní koncept často kopírován, jsme hrdí, že náš nápad v posledních letech pomohl prokazatelně předejít nesčetným nehodám jak u majitelů originálního BlueSpotu, tak kdekoliv jinde.“

BlueSpot není jediným bezpečnostním prvkem od Linde MH, který v současnosti patří k více či méně standardnímu bezpečnostnímu vybavení v průmyslovém odvětví. Nové standardy nastavily podle Franka Bergmanna také další asistenční systémy, jako je Load Management, Safety Pilot či Dynamic Mast Control. Každá z těchto inovací navazuje na integrovaný koncept bezpečnosti Vize Nula, v kterém si v Linde stanovili za cíl snížit počet pracovních úrazů při manipulaci s materiálem na nulu.
 
Publikováno: 7. 3. 2018 | Počet přečtení: 309