Ceratizit AMPER 2019

Rychlodobíječky ČEZ loni obsloužily 36 tisíc lidí

Rychlé dobití elektromobilu na cestách napříč Českou republikou je stále populárnější. Objem elektřiny spotřebované na veřejných rychlodobíjecích stanicích Skupiny ČEZ loni meziročně vzrostl téměř čtyřnásobně. Nejvytíženější byly stanice v Praze a Brně. Nová infrastruktura vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility.

 
Síť veřejných rychlodobíjecích stanic Skupiny ČEZ v ČR dodala loni do baterií elektromobilů celkem 487 322 kWh elektřiny. Jde o téměř 4násobný nárůst oproti odběru 128 600 kWh v roce 2016. V lokalitách, které díky parametrům výkonných 50kW stanic umožňují většině elektromobilů dobít 80 % kapacity baterií za cca 20-30 min, proběhlo celkem 35 902 dobíjecích seancí. Nejvytíženějšími stanicemi se mohou pochlubit pražské lokality Corso Court Karlín (52 171 kWh) a Brumlovka (40 584 kWh), resp. Černovická v Brně (37 868 kWh).

Projekt Elektromobilita ČEZ provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v ČR – vedle aktuálně 41 rychlodobíjecích stanic je řidičům k dispozici i 53 tzv. stanic normálního dobíjení. Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html.

Nově pro elektromobilisty nabízí ČEZ také produkt Elektřina pro dobíjení, který snižuje náklady na provoz elektromobilu a garantuje pro zákazníkovu domácnost odběr zelené elektřiny.

Při využívání celé sítě dobíjecích stanic se uživatel před dobíjením identifikuje zákaznickou RFID kartou. Výstavba veřejných stanic rychlého dobíjení je z části financovaná díky prostředkům z dvojice grantů evropského programu CEF (Connecting Europe Facility), v jehož výzvách ČEZ loni a předloni uspěl. Evropská komise touto cestou podporuje propojování Evropy budováním dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě TEN-T.
 
Publikováno: 6. 3. 2018 | Počet přečtení: 275