hnv murr

Odolný i při vysokém zatížení

Nový polotovar z materiálu iglidur Q2 disponuje velkou odolností proti opotřebení při extrémním zatížení. Výborně se hodí pro těžké provozy jako je zemědělství nebo stavebnictví. Jde o samomazný a bezúdržbový triboplast, který rozšiřuje sortiment polotovarů z triboplastů.

 
Prach, nečistoty a vysoké zatížení jsou v zemědělství a stavebnictví každodenní realitou. K výrobě speciálních plastových dílů právě pro tato těžká odvětví vyvinula německá společnost igus nový polotovar iglidur Q2. Materiál disponuje vysokou odolností proti opotřebení, a to i při vysokých tlacích. Je zvláště vhodný pro díly s vysokou zátěží a kyvným nebo rotačním pohybem. Je též velmi odolný proti rázům a vibracím. Samomazný a bezúdržbový triboplast, který na český trh dodává firma Hennlich, zajišťuje dlouhou provozuschopnost strojů a zařízení.

„Tento materiál vykazuje vysokou odolnost při extrémním zatížení. Použití triboplastu iglidur Q2 se nabízí vždy, když se k dynamickému zatížení přidají ještě velké rázy, vibrace a nečistoty,“ uvedl Tomáš Vlk, produktový manažer pro dry-tech společnosti Hennlich. Příkladem takovýchto aplikací jsou např. stroje na přesazování stromů, kolesové nakladače nebo pluhy.

Materiál není jen odolný vůči nečistotám, ale je také vůči chemikáliím, jako jsou např. hnojiva nebo vápenné produkty. Poté, co se iglidur Q2 osvědčil ve formě vstřikovaných kluzných pouzder, je nyní k dispozici též jako tyčový polotovar. „Polotovary umožňují zákazníkovi vyrábět speciální díly, a to ekonomicky výhodně a efektivně. Může tak např. testovat prototypy, vyrábět menší série nebo tvary, které nelze vyrobit vstřikováním nebo 3D tiskem,“ doplnil Tomáš Vlk.

Zvláště ve stavebních strojích a zemědělské technice ukazují plastové komponenty své výhody, neboť jsou vyrobeny ze samomazných a bezúdržbových triboplastů. Absence mazání umožňuje bezúdržbový provoz kluzných pouzder a zabraňuje tak selhání stroje kvůli nedostatečnému mazání. Kromě toho špína a nečistoty již nemohou přilnout ke kluzným pouzdrům, což minimalizuje opotřebení. Navíc, praxe ukazuje i druhý extrém údržby. A sice to, že mazané uzly bývají často přemazávány, což vede ke zbytečně větší spotřebě maziv a větší zátěži životního prostředí.
 
Publikováno: 16. 2. 2018 | Počet přečtení: 699