expo

ZOH se zúčastnili i lyžující roboti

Jižní Korea patří mezi světové technologické velmoci, a tak není divu, že se chce pochlubit svými úspěchy, takže kromě špičkových světových sportovců se návštěvníkům letošních zimních olympijských her v Pchjongčchangu představili i roboti – právě v tomto oboru patří země ke světové špičce.

 
Kromě klasických sportovních disciplín mohli tak být diváci na ZOH 2018 i svědky prvního lyžařského závodu robotů na světě, který vznikl prý i proto, aby Jižní Korea mohla prezentovat svou vyspělou robotickou technologií. „Naši roboti se zatím nemohou účastnit oficiální olympiády, tak jsme zorganizovali tento závod,” uvedl pořadatel soutěže Kim Dong-Uk.

Osm týmů, mezi kterými jsou jak univerzity, tak soukromé společnosti, soutěžilo o cenu 10 000 dolarů (v přepočtu přes 207 tis. Kč) určenou pro soutěžní tým, který vytvoří nejlepšího robotického lyžaře. Kromě času, za který robot zdolal sjezd trati na lyžích, se samozřejmě k soutěžním kritériím, podobně jako u klasických lyžařských sportovních klání, počítal i počet branek, resp. vlajkových stožárů, jimiž bez doteku prokličkoval. Dosáhnout toho byl úkol speciálního softwaru a kamer vybavených senzory, naprogramovaných tak, aby se roboti vyhýbali červené a modré barvě, tedy barvám stožárů.
 
Publikováno: 13. 2. 2018 | Počet přečtení: 301