Ceratizit AMPER 2019

Rusko a Argentina budou spolu těžit uran

Argentina podepsala s Ruskem memorandum o porozumění při průzkumu uranových ložisek a jejich těžbě. Uvedlo to argentinské ministerstvo zahraničních věcí.

 
Dokument podepsal argentinský ministr zahraničí Jorge Faurie, prezident skupiny Uranium One Group (součást struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) Vasilij Konstantinov a prezident společnosti UrAmerica Argentina Omar Adra během oficiální návštěvy argentinského prezidenta Mauricia Macriho v Rusku. Plánované investice se odhadují na 250 mil. dolarů (asi 5 mld. korun).

Rosatom má také zájem o to, postavit v Argentině novou jadernou elektrárnu s reaktory typu VVER. „Za perspektivní oblasti spolupráce považujeme jadernou energetiku, jadernou medicínu a jaderný palivový cyklus. Rosatom má zájem o výstavbu jaderné elektrárny ruského typu v Argentině,“ uvádí materiály k setkání argentinského a ruského prezidenta.

V dubnu 2015 Rosatom podepsal s Argentinou memorandum, podle kterého postaví v jaderné elektrárně Atucha nový jaderný blok s reaktorem typu VVER o výkonu až 1200 MW. Před tím ruská palivová společnost TVEL a argentinské společnosti Comisión Nacional de Energía Atómica a Invap S.E. podepsaly memorandum o porozumění v oblasti dodávek nízkoobohaceného jaderného paliva a jeho komponent pro argentinské výzkumné a energetické reaktory. V červenci 2014 byla mezi Ruskem a Argentinou podepsána mezivládní dohoda v oblasti mírového využívání jaderné energie.
 
Publikováno: 2. 2. 2018 | Počet přečtení: 312