expo ZAT AMPER 2019

NASA využívá kobota k inspekcím v leteckém průmyslu

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) začal využívat kolaborativního robota UR10 ke kontrole kvality leteckých trupů s pomocí infračervené termografie. Cílem projektu je urychlit a zkvalitnit proces inspekce kompozitních struktur používaných v letecké výrobě, a tak dosáhnout maximální kvality v odvětví, kde sebemenší chyba může mít fatální následky.

 
Typický inspekční proces využívající infračervenou termografii se skládá ze série přesných světelných záblesků zaměřených na trup letadla. Zábleskem vznikne tepelný puls a během ochlazování se sledováním tepelného toku zjišťují skryté defekty. Inspekční zařízení je poměrně velké a těžké, nicméně musí tímto způsobem zkontrolovat celý povrch trupu. Pokud inspekce probíhá manuálně, vyžaduje úsilí a čas mnoha operátorů, přičemž komplikuje a zdražuje celý výrobní proces.

Výzkumné centrum NASA v Langley využívá k této činnosti kolaborativního robota (kobota), který s využitím infračerveného inspekčního systému a speciálního softwaru od RoboDK, partnera z developerské platformy Universal Robots+, simuluje proces inspekce. Celý úkol tímto způsobem zvládne jediný operátor dohlížející na robotický systém, jež sleduje trasu naprogramovanou podle přesně definovaných pozic. Integrované bezpečnostní funkce v UR10 dovolují lidem pracovat v bezprostřední blízkosti robota, což umožňuje během inspekce realizovat další výrobní postupy a šetřit čas. Proces inspekce se tím významně urychluje, zpřesňuje a zefektivňuje i díky tomu, že robot pracující s konzistentní rychlostí a kvalitou nevynechá jediné místo na trupu. Jednoduchost ovládání, snadná programovatelnost a dostupné zatížení a dosah ramena předurčují UR10 i pro další metody inspekčních procesů, jako je např. testování ultrazvukem či proudem vzduchu.

„Našim dlouhodobým cílem je zavést tento systém přímo do výrobních prostředí, které tak získají významná vylepšení při minimálních nákladech. Vedle vyšší produktivity pro výrobce je robot také velkým přínosem v oblasti kvality a bezpečnosti. Data získaná roboticky při první inspekci během výroby se ukládají tak, aby při dalších kontrolách mohla být stejná místa porovnávána, zda u nich nedošlo k jakýmkoliv změnám, a tím předcházet potenciálním defektům,“ uvedl Elliott Cramer, vedoucí výzkumného týmu v NASA Langley Research Center.“
 
Publikováno: 2. 2. 2018 | Počet přečtení: 302