Ceratizit AMPER 2019

Telekomunikační hráči dosáhli interoperability v síti 5G

S cílem úspěšného spuštění komerčních 5G sítí v roce 2019 otestovaly přední světové telekomunikační firmy interoperabilní připojení pro vícero dodavatelů. Ve veřejné živé demonstraci byly předvedeny systémy 5G NR podporující nízké, střední i vysoké oblasti frekvenčního spektra s využitím předkomerčních základnových stanic.

 

Skupině předních společností v oblasti telekomunikací se podařilo dosáhnout důležitého technologického milníku na základě nově schváleného standardu NSA 5G NR. Cílem je úspěšné spuštění komerčních 5G sítí v roce 2019. Společnosti Ericsson a Qualcomm Technologies, dceřiná společnost Qualcomm Incorporated, ve spolupráci s AT&T, NTT DOCOMO, Orange, SK Telecom, Sprint, Telstra, T-Mobile USA, Verizon a Vodafone, předvedly interoperabilní technologii 5G NR v souladu se standardem 3GPP. Veřejné testování se uskutečnilo v laboratořích Ericsson ve švédském městě Kista a ve výzkumné laboratoři firmy Qualcomm v New Jersey v USA.

Úspěšné demonstrace ukazují společnou sílu zúčastněných firem při uskutečňování testů, které jsou přípravou na komerční spuštění infrastruktury a zařízení vyhovující standardu 5G. Předkomerční základnové stanice 5G NR od společnosti Ericsson a prototypy 5G NR UE od Qualcomm Technologies umožní operátorům realizovat testy naživo ve svých vlastních sítích.

Fredrik Jejdling, výkonný viceprezident a ředitel pro oblast sítí v společnosti Ericsson, říká: „Dosažení tohoto milníku je založeno na našich dlouhodobých výzkumech a vývoji technologie 5G, jakož i směřování a přispívání ke standardizaci činností. Úzká spolupráce s našimi klíčovými partnery na včasných zkouškách a zdokonalení našeho globálního portfolia nám umožní přinést technologii kompatibilní se standardy ve prospěch našich zákazníků a jejich zákazníků."

„Dosáhnutí interoperability vícero hráčů, založené na globálním standardu 5G NR, je skutečným důkazem našeho stabilního vedoucího postavení v oblasti 5G, které je zásadním přínosem pro standard 3GPP a směřuje ke spuštění komerčních sítí a zařízení kompatibilních se standardem 5G od roku 2019,“ řekl Cristiano Amon, výkonný viceprezident společnosti Qualcomm Technologies. „Podobně jako u 3G a 4G sítí jsme rádi, že spolupracujeme se společností Ericsson jako lídrem odvětví, který urychluje cestu k celosvětovému spuštění 5G sítí."

Testování vývoje interoperability vzduchem (IODT) se realizovalo pro datová spojení v pásmech 3,5 a 28 GHz. Tato pásma, která byla jen nedávno standardizována, jsou základními stavebními prvky technologie 5G NR.Na světovém mobilním kongresu (World Mobile Congress) v roce 2017 se vedoucí představitele telekomunikačního průmyslu celého světa zavázali urychlit vývoj 5G NR pro rozsáhlé testování a nasazení. Následně v březnu 2017 partnerský projekt 3GPP schválil pracovní plán na urychlení vývoje specifikací NSA 5G NR o šest měsíců, přičemž koncem prosince 2017 byl na plenárním zasedání 3GPP RAN v portugalském Lisabonu schválen jako standard. To pomůže při uspokojování rostoucích požadavků na připojení pro zdokonalené mobilní širokopásmové služby, jak je uvedeno i v nejnovějším vydaní zprávy Ericsson Mobility Report.

 
Publikováno: 30. 1. 2018 | Počet přečtení: 289