expo ZAT AMPER 2019

Modely 4MOTION se suverénní trakcí i na sněhu

Verze s pohonem všech kol (tzv. 4Motion) nabízí Volkswagen Užitkové vozy ve všech svých modelových řadách. V jejich robustní a spolehlivé konstrukci se zrcadlí více než 30leté zkušenosti značky s výrobou vozidel pro nejnáročnější provozní podmínky na sněhu, ledu nebo v terénu.

 
„Naší bezkonkurenčně širokou nabídkou vycházíme vstříc rozmanitým požadavkům českých zákazníků, kteří dávají stále častěji přednost bezpečnosti a suverénní trakci modelů s pohonem všech kol 4Motion,“ říká Jakub Šebesta, ředitel divize Volkswagen Užitkové vozy společnosti Porsche ČR.

Výhody modelů 4Motion oceňují např. členové českého reprezentačního týmu v běhu na lyžích, kteří mají k dispozici flotilu vozidel Caddy, Transporter a Crafter v rámci dlouhodobého partnerství se značkou VW Užitkové vozy. „Naše partnerství se Svazem lyžařů České republiky a seriálem běhů na lyžích SkiTour jsou pro nás skvělou příležitostí k prezentaci všech předností vyspělého pohonu všech kol 4Motion, jehož mimořádné schopnosti řidiči oceňují nejen na sněhu a ledu, ale také v náročném terénu. Skvělým příkladem všestrannosti a robustnosti našich vozidel je i nedávná účast dvou doprovodných vozidel Crafter 4Motion na legendární Rallye Dakar 2018, nejobtížnější dálkové soutěži na světě,“ doplnil Jakub Šebesta.

Modely značky Volkswagen Užitkové vozy s pohonem všech kol vycházejí vstříc potřebám všech skupin zákazníků. Jsou tedy vhodné nejen k bezpečné jízdě v nepříznivých podmínkách na zpevněných silnicích, na povrchu se sníženou adhezí nebo na trasách s náročnou topografií, ale také k přepravě těžkého nákladu, např. při jízdě s přívěsem o vysoké hmotnosti, nebo k provozu v nejnáročnějších terénních podmínkách. Robustnost a spolehlivost modelů s doplňkovým označením 4Motion dokládá prodloužená záruka výrobce na 2 + 2 roky, resp. 200 000 km, která je součástí sériové výbavy.

Osvědčený pohon všech kol mohou zákazníci objednávat ve všech modelových řadách: Caddy, T6 (Transporter, Multivan, Caravelle, California), Crafter i Amarok. Všechny modely kromě Amaroku sázejí na osvědčenou mezinápravovou spojku Haldex, která rozděluje točivý moment mezi přední a zadní nápravu v závislosti na aktuálních provozních podmínkách. Robustní pick-up Amarok se dodává se dvěma verzemi pohonu všech kol. Varianty s automatickou převodovkou disponují trvalým pohonem všech kol, zatímco varianty s manuální převodovkou jsou vybaveny přiřaditelným pohonem všech kol. Pro náročný provoz v neschůdném terénu lze pohon všech kol na přání doplnit uzávěrkou zadního diferenciálu, která zabraňuje prokluzu jednoho kola a následné ztrátě trakce.

V rámci partnerství se Svazem lyžařů ČR se modely 4Motion skvěle osvědčují při provozu v náročných zimních podmínkách zasněžených horských oblastí. Aktuální flotila v barvách Svazu lyžařů ČR zahrnuje tři vozidla Transporter Kombi 4Motion, jeden skříňový vůz Crafter 4Motion a model Caddy Alltrack 4Motion. Na závodech seriálu SkiTour se mohou fanoušci a běžci na lyžích setkávat i s dalšími modely 4Motion, od Multivanu až po Amarok.

Model Caddy 4Motion přesvědčí mimořádným vnitřním prostorem při zachování kompaktních vnějších rozměrů. Zákazníci, kteří požadují ještě prostornější interiér, resp. nákladový prostor, mají k dispozici model Caddy Maxi s prodlouženým rozvorem. Lifestylově orientovaný model Caddy Alltrack se dodává výhradně s krátkým rozvorem a svým robustním vzhledem připomíná terénní vozy, s nimiž se může směle poměřovat dokonce i při překonávání terénních překážek. Mezi oceňované přednosti modelu Caddy patří také hospodárnost. S motorem 2.0 TDI o výkonu 90 kW a 6stupňovou manuální převodovkou spotřebuje Caddy Alltrack v průměru 5,4 l/100 km. Řízení řidiči usnadňuje široká paleta asistenčních systémů od asistentu pro rozjezd do kopce přes asistent pro rozpoznání únavy řidiče až po systém Front Assist s funkcí nouzového brzdění City Brake. Na přání lze výbavu rozšířit mimo jiné o spodní kryt motoru a převodovky pro jízdu v drsném terénu. Nabídku verzí Caddy s pohonem všech kol završují pracovní skříňové verze a kombi.

Transporter představuje zlatý střed nabídky značky VW Užitkové vozy a v současné šesté generaci řady T mohou mít pohon všech kol všechny karosářské verze, včetně variant s prodlouženým rozvorem. Velmi oblíbené jsou varianty pro přepravu osob, ať se jedná o funkční Transporter Kombi, praktický Caravelle, luxusní Multivan nebo speciální edici Multivan PanAmericana pro vášnivé cestovatele, kteří oceňují vytříbený styl a mimořádný komfort. Pro pracovní nasazení v terénu je ideální Transporter Rockton, který se vyznačuje zvýšením světlé výšky o 30 mm a mechanickou uzávěrkou diferenciálu zadní nápravy. Na přání vylepší průchodnost terénem a terénní vlastnosti spodní ochranné kryty motoru, převodovky, rozvodovky zadní nápravy, hlavního tlumiče výfuku, bočních prahů či palivové nádrže.

Transporter Kombi 4Motion v 8místné verzi nabízí interiér s mimořádnou variabilitu. Výkonný motor 2.0 TDI 110 kW s 6stupňovou manuální převodovkou má kombinovanou spotřebu 6,5 l/100 km. Jen o tři desetiny litru na 100 km víc vyžaduje čtyřválec 2.0 TDI o výkonu 150 kW v modelu Multivan 2.0 TDI 4Motion DSG se 7stupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou. Luxusně vybavený všestranný automobil rozmazluje cestující nezávislým horkovzdušným topením, čalouněním sedadel alcantarou, elektrickým ovládáním bočních posuvných dveří a na přání i zadních výklopných dveří. Řidič má po ruce řadu praktických pomocníků, mezi něž patří parkovací senzory ParkPilot vpředu a vzadu, zpětná kamera, navigační systém Discover Media Plus, světlomety LED vpředu i vzadu, adaptivní tempomat ACC a terénní asistent pro sjíždění strmých svahů.

Brány do nové dimenze funkčnosti a robustnosti otvírá Crafter 4Motion s celkovou hmotností až 4,0 t. Nový Crafter je k dispozici jako skříňová verze či jako podvozek s jednoduchou kabinou nebo dvojkabinou. Podvozky lze objednat též s nástavbami, jako je např. valník nebo třístranný sklápěč. Pohon všech kol spolupracuje se všemi elektronicky řízenými podvozkovými systémy, aby byla zaručena spolehlivá trakce na jakémkoli povrchu, vysoká úroveň aktivní bezpečnosti a vynikající směrová stabilita.

Lifestylově orientované zákazníky osloví svým jedinečným designem i praktickými vlastnostmi VW Amarok, jediný pick-up ve svém segmentu poháněný 6válcovým turbodieselem. Ve verzích s trvalým pohonem všech kol rozděluje hnací sílu automaticky mezi přední a zadní nápravu mezinápravový diferenciál Torsen. Připojitelný pohon všech kol používá rozdělovací převodovku a zubovou spojku. Stisknutím tlačítka dojde k pevnému propojení obou náprav. Dodatečný redukční převod pro 6stupňovou manuální převodovku umožňuje jízdu plazivou rychlostí v extrémním terénu nebo ve velmi strmých stoupáních.

VW Amarok je nyní nabízen se třemi výkonovými variantami motoru V6 TDI 3,0 litru: 120, 150 a 165 kW. Amarok 3.0 TDI 4Motion o výkonu 150 kW s 6stupňovou manuální převodovkou spotřebuje v průměru 8,6 l nafty na 100 km. Kromě užitečné hmotnosti až 792 kg si snadno poradí také s brzděným přívěsem o hmotnosti až 3,5 t.
 
Publikováno: 26. 1. 2018 | Počet přečtení: 415