expo ZAT AMPER 2019

Unikátní zkušební centrum VW

Volkswagen otevřel ve Wolfsburgu nové centrum WEZ (Windkanal-Effizienz-Zentrum) s aerodynamickým tunelem a dalšími pracovišti pro zvyšování hospodárnosti vozidel.

 
Středisko patří mezi nejmodernější a nejefektivnější svého druhu v automobilovém průmyslu a je certifikováno pro měření dle metodiky WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicle Test Procedures). Auta mohou být testována při rychlostech větru až 250 km/h jako v reálném provozu. Kromě toho je možné realizovat jízdní simulace pro všechny běžné klimatické podmínky na světě s teplotami od -30 do +60 °C. Klimatický tunel může simulovat slunce, déšť i sníh. VW tak výrazně sníží náklady na testy v terénu.

Srdcem WEZ je válcová zkušebna pro vozidla s pohonem všech kol. V aerodynamickém tunelu zajišťuje možnost simulace reálného silničního provozu především tzv. aerodynamická váha, kdy každé kolo stojí na vlastním pohyblivém pásu, díky čemuž se mohou otáčet jako při jízdě na silnici. Váha s integrovaným kamerovým systémem připraví automaticky každý model na test za méně než 5 minut (dosud bylo zapotřebí asi 30 minut). Hodnotu součinitele aerodynamického odporu vzduchu lze určit během 20 minut, zatímco počítač by k tomu potřeboval celé dny.
 
Publikováno: 25. 1. 2018 | Počet přečtení: 331