expo

České „jaderky“ vyrobily loni další rekord

Zatímco předloni produkce obou českých jaderných elektráren kvůli odstávkám klesla, nyní si mohou připsat další rekord: Dukovany a Temelín, které se na výrobě elektřiny v ČR podílí zhruba 35 %, dodaly loni do přenosové sítě přes 28 TWh elektřiny, což je o 15 % více než v roce 2016.

 
K výraznému růstu výroby přispěla kromě technických opatření hlavně optimalizace odstávek v Temelíně, kde energetici překonali historický výrobní rekord už 27. listopadu 2017. Výroba v JE Dukovany by měla vzrůst letos. Celkový výsledek výroby v českých jaderných elektrárnách byl pátý nejlepší od roku 2000, kdy byl spuštěn první blok Temelína.

Do JE Dukovany investoval ČEZ od jejího spuštění přes 18 mld. Kč a od zahájení provozu vyrobila přes 418 TWh elektřiny. Koncem loňského roku získala časově neomezené povolení k provozu 3. a 4. výrobního bloku, jaká už měla i pro 1. a 2. blok. Povolení je vázáno na řadu podmínek a elektrárna musí dodržovat nastavené limity. Její provoz ČEZ odhaduje na dalších nejméně 20 let s možností nového prodloužení.
 
Publikováno: 24. 1. 2018 | Počet přečtení: 305