expo ZAT AMPER 2019

První start nového ATP motoru

ČR vstoupila do elitního klubu zemí, které vyvíjí a vyrábějí letecké motory. Pouhé dva roky od zahájení vývoje společnost GE Aviation úspěšně dokončila první zkoušku dosud nejmodernějšího turbovrtulového motoru Advanced Turboprop (ATP).

 
V pražské zkušebně se tak poprvé roztočil turbovrtulový motor zcela nového designu po více než 30 letech. S tímto novým motorem se počítá pro zcela nový letoun Cessna Denali firmy Textron Aviation. Proces certifikace má skončit do roku 2020. Zkouška motoru ATP je dalším z kroků naplňování investiční smlouvy s vládou ČR o vybudování nové centrály pro turbovrtulové motory v ČR, v níž bude probíhat vývoj, testování a výroba. Celkově se počítá s pracovními příležitostmi pro více než 500 zaměstnanců a ve fázi plné výrobní kapacity má produkce přesáhnout 400 motorů ročně.

Americká centrála GE Aviation v listopadu 2015, kdy firma představila motor ATP na veletrhu National Business Aviation Association, oznámila záměr investovat do jeho vývoje přes 400 mil. dolarů. České pobočce už připadla významná část ze 100 mil. dolarů, které loni firma vynaložila v Evropě ze zmíněného investičního programu. Zkušebny v Praze se dočkaly výrazných technologických novinek - otevřela se nová montážní linka a byla dokončena instrumentační laboratoř.
 
Publikováno: 23. 1. 2018 | Počet přečtení: 373