Ceratizit AMPER 2019

AGC zaměstná kobota

AGC Automotive Czech v Chudeřicích investuje v největším závodě na výrobu autoskel nemalou částku do spolupráce lidí a robotů. Prvního kolaborativního robota firma zkušebně instalovala již předloni.

 
V letošním roce firma pořídí dalšího kolaborativnímo robota (tzv. kobota), a v následujících třech letech by pak do automatizace výroby měla investovat až 100 mil. Kč. „Před deseti lety jsme automobilová skla vyráběli pomocí desítky robotů, loni nám jich při výrobě pomáhalo již 74. Od roku 2016 využíváme zkušebně i prvního kolaborativního robota, který pracuje společně s člověkem," uvedl Luděk Steklý, generální ředitel AGC Automotive Czech.

Kolaborativního robota používá firma pro přesné nanášení speciální látky na automobilové sklo: zajišťuje pracovní operace, které výrobce nyní vzhledem k nárokům na přesnost není schopen realizovat lidskou prací. Nový robot, jehož instalace má být uskutečněna letos, bude společně s lidským kolegou spolupracovat na přidávání speciální látky, tzv. primeru na přídavné díly, které se následně instalují na autoskla. Jak uvedl personální ředitel firmy Tomáš Brokeš, každý robot je schopen nahradit jednoho až dva lidi v každé pracovní směně, přesto firma za poslední dva roky vytvořila na 1000 pracovních míst.
 
Publikováno: 23. 1. 2018 | Počet přečtení: 299