Ceratizit AMPER 2019

Putovní výstava o vozech Mercedes

Připravuje se velká výstava modelů značka Mercedes-Benz, kde bude přes 20 legendárních modelů. Výstava bude spuštěna v únoru letošního roku v obchodních centrech v České a Slovenské republice, a potrvá až do dubna letošního roku.

 

V pražském obchodním centru Arkády Pankrác, v brněnské Galerii Vaňkovka a nakonec i v obchodním domě Central Bratislava se představí především historické vozy německé značky. Organizátoři výstavy lákají na celou řadu veteránů, které mapují nejen historii automobilky, ale v podstatě i historii automobilové výroby. Vždyť v expozici se objeví např. Benz Patent Motorwagen, první automobil na světě poháněný spalovacím motorem. Carl Benz na tuto „tříkolku“ získal patent v roce 1886.

Na výstavě bude předvedeny vozy, které potěší jak automobilové nadšence a odborníky, tak zcela jistě i laiky. Těšit se můžou např. na krásný model Mercedes-Benz 500K, který je jedním z nejdražších veteránů vůbec. Nebude chybět veterán Benz Parsifal z roku 1902, první „nekočárovitý“ vůz. K vidění bude také zásadní průřez evoluční řadou Mercedes-Benz třídy SL. Výlet historií této třídy začne u vozu, který byl vyráběn v roce 1954 a skončí až u současných modelů.Drtivá většina automobilů pochází ze sbírky Ladislava Samohýlal. „Můj otec jednak v roce 1970 otevíral ve Zlíně teprve druhou prodejnu vozů Škoda v Československu, ale také už v druhé polovině 50. let začal sbírat veterány. Já jsem na něj navázal a sbírku automobilů i motocyklů nadále rozšiřujeme. Tato sbírka dnes obsahuje přes 300 kusů historických vozidel v rozmezí od roku 1902 až do současnosti, přičemž více než 80 z nich jsou vozy značky Mercedes. A k tomu je ve sbírce kolem 150 motorek, závodních, plochodrážních, cestovních a jiných,“ popisuje Ladislav Samohýl sbírku, jejíž část bude k vidění také na výstavě v obchodních centrech. „Jsem rád, že můžeme veterány značky Mercedes poskytnout pro výstavu a přiblížit tak jejich krásu široké veřejnosti,“ dodává.

K představení dalších automobilů určených pro výstavu v Praze, Brně a Bratislavě dojde postupně. Návštěvníci se mohou těšit také na bohatý doprovodný program v průběhu všech tří týdnů, po které budou vozy v jednotlivých centrech vystaveny. Nepřijdou ani o spanilé jízdy po okolí, zkušební jízdy nebo soutěže o hodnotné ceny. V jednání je navíc jedno velké překvapení, o kterém ale zatím nechtějí organizátoři dopředu nic prozrazovat.

Termíny výstavy:

Arkády Pankrác, Praha: 1.-24. února 2018

Galerie Vaňkovka, Brno: 2.-25. března 2018

Central Bratislava: 9.-29. dubna 2018

 
Publikováno: 14. 1. 2018 | Počet přečtení: 284