Ceratizit AMPER 2019

První speciální sběrnicový kabel i pro vysoké tahy

Sběrnicové kabely kvůli malému průřezu a velmi jemné stavbě dosahují často v aplikacích, ve kterých volně visí, svých mechanických hranic. Proto firma igus vyvinula sběrnicový Profinet kabel s vnějším pláštěm PUR. Kabel obsahuje speciální odlehčovací prvky, které oddělují citlivé Profinet žíly od vysokých tahových sil.

 

Díky tomuto speciálnímu odlehčení mohou být všechny vertikální aplikace, jako jsou např. stohovací jeřáby nebo výtahové šachty, spolehlivě a bezpečně opatřeny přenosem dat dle standardu Profinet. Datové standardy, jako je Profinet, jsou přenášeny prostřednictvím speciálních elektricky laděných sběrnic. Ty musí splňovat jasně definované elektrické parametry, aby zajistily optimální přenos dat. Přitom jsou průřezy těchto kabelů obvykle velmi malé, protože komunikace nevyžaduje velké proudy. Výhodou toho je, že sběrnicové kabely mohou být obvykle velmi tenké. Tyto tenké a jemné struktury mají ale tu nevýhodu, že jejich mechanická odolnost ve visících aplikacích, v závislosti na hmotnosti samotného kabelu, která je přímo úměrná jeho délce, velmi rychle dosáhne svých hranic. Tahové zatížení kabelu vlastní hmotností může totiž velmi rychle překročit přípustné hodnoty. Proto firma igus, kterou v Česku zastupuje společnost Hennlich, vyvinul nový sběrnicový kabel CFSPECIAL.182.060 pro Profinet.

„Díky své speciální stavbě s integrovanými odlehčovacími prvky je tento sběrnicový kabel možné využít také pro visící aplikace o délce i větší než 100 m a nést vlastní váhu kabelu až do 50 kg. V důsledku toho se nové moderní stohovací jeřáby nebo výtahy mohou spoléhat na sběrnicovou komunikaci,“ uvedl Jan Švarc, produktový manažer pro energetické řetězy igus ve firmě Hennlich.

Jako jediný dodavatel kabelů typu CAT5 pro zvýšené zatížení v tahu nabízí igus také kabel Profinet. Tím doplňuje datovou komunikaci pro 80 % všech sběrnicových aplikací.

Nový CFSPECIAL.182.060 je stíněný a je opatřen vnějším pláštěm PUR odolným proti otěru a má integrované odlehčovací vlákna. Kabel je odolný vůči oleji a chladicím kapalinám, stejně jako hydrolýze a mikrobům. Navíc je bez PVC a halogenů. Stejně jako všechny kabely od firmy igus je i CFSPECIAL.182.060 testován ve firemní zkušební laboratoři. Proto může výrobce jako jediný na trhu poskytovat 36 měsíční záruku na své kabely.

 
Publikováno: 10. 1. 2018 | Počet přečtení: 315