expo

VW nahrazuje xenony LED diodami

V Evropě nyní vychází slunce kolem 7 h ráno a zapadá již po 16 h. Jde tedy o pouhých 9 h denního světla. Až do astronomického začátku zimy (21. prosince) se bude délka dne ještě více zkracovat. Jízdu za tmy a často v nepříznivých povětrnostních podmínkách vnímá mnoho lidí jako únavnou, proto Volkswagen přichází s výkonnými světlomety LED.

 

Tato technika nahrazuje v automobilce od modelu Polo až po Arteon xenonové světlomety. Mnohé z nich, jako např. Arteon má světlomety LED už ve své sériové výbavě. Je-li Arteon navíc vybaven systémem ALS (Active Lighting System), používají jeho interaktivní světlomety LED data z přední kamery a navigačního systému k předvídavému osvětlování blížící se zatáčky.

U modelu Arteon např. světlomety LED poskytují následující výhody: Sériově dodávaný projekční systém nabízí výrazně lepší světelný výkon než halogenové světlomety. Kromě toho mají moduly LED velmi dlouhou životnost. Teplota chromatičnosti bílého světla tlumených a dálkových světel LED se podobá dennímu světlu (místo žlutého barevného odstínu halogenových světlometů). Tím se snižuje únava očí, řízení je pro řidiče příjemnější a méně náročné, jízda bezpečnější. Arteon má v základní výbavě automatické ovládání dálkových světel Light Assist, které automaticky vypíná a zapíná dálková světla na základě dat z kamery v závislosti na provozu před vozidlem.

Volkswagen nabízí na přání projekční světlomety LED s doplňkovými funkcemi adaptivního osvětlení. Dva vedle sebe umístěné světelné moduly promítají světlo prostřednictvím optické soustavy na vozovku. Díky bílé barvě světla má řidič dojem ještě většího jasu než u xenonových světlometů. Na vnějším okraji je umístěn vícepaprskový optický modul s funkcemi adaptivního osvětlení, jako je např. speciální osvětlení pro jízdu ve městě, mimo město, na dálnici nebo za špatného počasí. Realizovat lze rovněž funkce dálkových světel a dálkových světel s odcloňováním ostatních účastníků silničního provozu. Vnitřní optický modul vytváří plochý paprsek světla pro optimální osvětlení bezprostředního okolí vozidla.

Systém Dynamic Light Assist trvale zapne dálková světla na přání řidiče od rychlosti jízdy 60 km/h. Funkce odcloňování ovládá moduly LED na základě dat z kamery tak, aby byla vozovka optimálně osvětlená, aniž by docházelo k oslňování ostatních účastníků silničního provozu. „Dynamické osvětlování zatáček s předvídavým ovládáním“ osvětluje zatáčky variabilně ovládanými optickými moduly v závislosti na úhlu otočení volantu. Novinkou je interaktivní funkce, která natáčí světelný paprsek také předvídavě, bez ohledu na úhel otočení volantu, na základě dat přední kamery a navigačního systému. Díky tomu dokáže Arteon osvětlovat průběh zatáčky ještě dřív, než do ní řidič zatočí. Zatáčka je tak mnohem dříve viditelná. Světelný kužel světlometů je navíc optimálně přizpůsoben poloměru zatáčky.

Aktuálně nabízené modely VW se světlomety LED (zčásti výbava na přání): Polo, Golf, Golf Variant, Golf Sportsvan, T-Roc, Touran, Tiguan, Tiguan Allspace, Passat, Passat Variant, Arteon

 
Publikováno: 2. 1. 2018 | Počet přečtení: 344