expo

Svátky jsou štědré období i pro zloděje

Vánoční svátky a nový rok jsou každoročně obdobím, které se těší mezi zloději velké popularitě. Nastávají pro ně totiž velmi vhodné podmínky, kdy se lidé navzájem navštěvují a tak není nikomu podezřelá přítomnost cizích lidí v domě. Tento fakt potvrzují dlouhodobé statistiky vloupání, kdy v tomto období roste počet vloupání i o desítky procent.

 

Díky tomu, že lidé navštěvují mezi svátky své známé a příbuzné a opouštějí domovy nebo vyspávají po nočních oslavách, jsou zloději schopni toho využít a pomocí osvědčených metod se dostat do bytů. „Interval mezi půlnocí a druhou hodinou ranní pak bývá z hlediska možného vloupání nejrizikovější. Až 90 % vniknutí do bytů se uskutečňuje přes obyčejné vstupní dveře, v nižších podlažích pak i okny a balkony,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností z firmy Next.

„Řada zlodějů chce rychle získat předměty, jako je elektronika, šperky, hotovost a nejrůznější hi-tech hračky. Spoléhají na sváteční období, kdy lidé hojně nakupují a doma toho mívají více než v jinou část roku. Zlodějům nahrává i fakt, že jsou lidé během svátků velmi neopatrní a nepozorní. Navíc v důsledku častějších návštěv příbuzných pak již ani dříve pozorní sousedé nerozlišují, kdo je návštěva a kdo přišel na lup,“ doplňuje Ivan Pavlíček.

Opatrní by měli být především majitelé či nájemníci domů. Jeden z nejjednodušších způsobů, jak nalákat zloděje, aby zjistili, co jste si nadělili pod stromeček, jsou prázdné krabice po dárcích v popelnici před domem. Takovému pozvání zloději jen těžko odolají.

„Další chybou, kterou majitelé domů dělají je, že své dárky vystaví pod vánočním stromkem, který stojí přímo pod okny. To je samozřejmě vidět z ulice a potenciální zloději se nemusejí ani moc namáhat,“ varuje Ivan Pavlíček.

Majitelé bytů či domů, kteří na svátky opouští své domovy, ať už cestují do zahraničí nebo na chalupu, by měli být opatrní při používání sociálních sítí. Především zveřejňování příspěvků s časovými údaji, kdy zůstane byt či dům prázdný, typu "pozdravy všem doma, vrátíme se příští týden" jsou pro zloděje dobrým vodítkem. „Nezabezpečené profily na sociálních sítích společně s neuvážlivým obsahem mohou zlodějům velmi usnadnit práci, odpadá tak práce tipařům. A pokud majitelé nemají dostatečně zabezpečený ani svůj byt či dům, mohou být následky fatální,“ říká Ivan Pavlíček.

 
Publikováno: 26. 12. 2017 | Počet přečtení: 310