Ceratizit AMPER 2019

V neděli do NTM pouze za 50 Kč

Pokud se o víkendu chystáte vyrazit do pražských ulic nasát adventní atmosféru, můžete využít i speciální šanci navštívit za zvýhodněných podmínek také sbírky Národního technického muzea. V rámci dne sníženého vstupného, který proběhne tuto neděli 17. 12., bude pro všechny návštěvníky NTM platit jednotné vstupné 50 Kč.

 
Národní technické muzeum (NTM) se tak i tento rok připojuje k akcím, které po celém území ČR připomínají památku prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, od jehož úmrtí uplyne 18. prosince 6 let. Návštěvníci mohou kromě čtrnácti stálých expozic, které hlavní budova muzea na Letné nabízí, zhlédnout také aktuální výstavy. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů (i ty si však lze prohlédnout za příplatek 50 nebo 30 Kč).

Jádro muzejních expozic NTM, které doplňují příležitostné výstavy různého zaměření, tvoří v současné době stálé sekce Architektura, stavitelství a design, Astronomie, Doprava, Fotografický ateliér, Hornictví, Hutnictví, Herna Merkur, Chemie kolem nás, Interkamera, Měření času, Tiskařství, Technika v domácnosti, Technika hrou a Televizní studio. Od října přibyla i nová expozice Historie kontaktních čoček, vytvořená ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR, která mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček. Na medicínskou problematiku se zaměřuje i unikátní aktuální výstava Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně (http://www.ntm.cz/clovek_v_nahradach) která vznikla ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Národní lékařskou knihovnou a seznamuje s historií i se současností protetiky, ukazuje možnosti, perspektivy i meze náhrad lidského těla díky propojení jednotlivých oborů medicíny, vědy a techniky. Série aktuálních výstav zahrnuje i přehlídku dobových fotografií s názvem Tvář průmyslové doby. Poldi – lidé a jejich továrna, či výstavu Medailérství – umění a řemeslo s podtitulem „Současné medailérské umění 2008–2017“, dokumentující současný vývoj tohoto oboru.

Do konce roku je možné navštívit ještě výstavu Klamárium, dokumentující, co prozrazují zrakové klamy o lidské mysli, nebo tématickou expozici Plachetnice Niké a její osudy, která představuje jeden z unikátů lodní sbírky NTM - jachtu s níž mořeplavec Richard Konkolski jako první Čech v polovině 70. let obeplul svět, a která byla ve své době druhou nejmenší lodí, jež cestu kolem světa zdolala. Podrobnější informace o aktuálních výstavách jsou k dispozici na www.ntm.cz.
 
Publikováno: 15. 12. 2017 | Počet přečtení: 276