Ceratizit AMPER 2019

Proběhl Den otevřených dveří v GSA

V pražském sídle Agentury pro evropský globální družicový navigační systém (GSA) proběhl druhý prosincový týden Den otevřených dveří pro veřejnost. Dělo se tak od okamžiku, kdy GSA letos převzala provozní řízení evropského systému Galileo poskytujícího globální družicové navigační služby. Veřejnost měla ideální příležitost dozvědět se o práci agentury a o tom, jaké výhody přináší evropským občanům.

 
V průběhu Dne otevřených dveří se návštěvníci měli možnost seznámit s aktivitami EU v oblasti družicové navigace a zejména, jak tato navigace ovlivňuje náš každodenní život. Byla také příležitost nahlédnout do centra Evropských globálních družicových navigačních systémů (EGNSS). „Technologie EGNSS je základem řady nových služeb, které mají potenciál proměnit každodenní život Evropanů. To je zvlášť patrné v současnosti, kdy už mnoho chytrých telefonů umožňuje přijímat a zpracovávat signály systému Galileo,“ zdůraznil výkonný ředitel společnosti GSA Carlo des Dorides.

K vidění byly modely družic Galileo v nejrůznějších konfiguracích, což je obzvláště aktuální vzhledem k tomu, že vypuštění dalších čtyř satelitů Galileo je naplánováno už na 12. prosince 2017. Agentura GSA bude poprvé v historii zodpovědná i za počáteční uvedení na oběžnou dráhu (LEOP). Jde o náročnou operaci, kdy se družice oddělí od nosné rakety Ariane 5.

„GSA a evropské programy družicové navigace - EGNOS a Galileo - jsou velkým evropským úspěchem a dalším příkladem toho, co mohou evropské země dosáhnout, když budou spolupracovat," řekl des Dorides. Umístění sídla agentury GSA v Praze přineslo české ekonomice za 5 let příjmy ve výši jedné miliardy Kč. Od okamžiku, kdy se v roce 2012 sídlo GSA přestěhovalo z Bruselu do Prahy, počet českých firem žádajících o finanční prostředky z evropských fondů na výzkum a vývoj v oblasti družicové navigace vzrostl téměř 10krát.

Ve kterých chytrých telefonech se nachází navigační systém Galileo?

Apple: iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 10/X

Asus: Asus Zenfone 4

BQ: Aquaris V Plus, Aquaris V, Aquaris X Pro, Aquaris X, Aquaris X5 Plus

Google: Pixel 2, Pixel 2 XL

Huawei: Mate 9 pro, P10 plus, P10, Mate 10 Pro, Mate 9

LG: V30, V30+

Mediatek: Meizu Pro 7 Plus, Meizu Pro 7

Motorola: Motorola Moto X4, Moto X4

Nokia: Nokia 8

Oneplus: Oneplus5

Samsung: S8+, S8, Samsung Note 8

Sony: Xperia XZ Premium

Vernee: Apollo 2
 
Publikováno: 12. 12. 2017 | Počet přečtení: 253