Ceratizit AMPER 2019

Rychlodobíječky dostaly zelenou a tím i grant

Rychlé dobití elektromobilu při cestách napříč Českem a okolními zeměmi se stává stále dostupnější. Projekt Elektromobilita ČEZ uspěl v evropském grantovém řízení na výstavbu dalších 63 rychlodobíjecích stanic. Jde o program Connecting Europe Facility (CEF), jehož prostřednictvím Evropská komise podporuje propojování Evropy instalací dobíjecích bodů podél hlavní silniční sítě TEN-T.

 

Nových 63 veřejných rychlodobíjecích stanic pro elektromobily vyroste u hlavních tahů napříč ČR. Stanice umožňující dobití většiny běžné kapacity baterií během necelé půlhodiny, budou vybudovány v letech 2017-20 díky grantu z evropského programu CEF, kterou získala Elektromobilita ČEZ. Jeho získání nedávno definitivně stvrdila podpisem grantové smlouvy Evropská komise, resp. její výkonná agentura INEA (Innovation and Networks Executive Agency). Celkový rozpočet projektu je ve výši 2,937 mil. Eur; z toho 2,496 mil. Eur tvoří grant EK a zbylých 15 % činí spoluúčast ČEZ.

Poprvé získal ČEZ evropské prostředky na výstavbu rychlodobíjecí infrastruktury (projekt „EV Fast Charging Backbone Network Central Europe“) pro elektromobily loni a dosud přinesly vznik celkem 7 stanic rychlého dobíjení (u dálnic D0, D1 a D8). Další desítky dobíjecích míst jsou ve fázi přípravy a vyrostou ještě letos a v roce 2018.

Nad rámec těchto lokalit ČEZ průběžně staví i stanice z vlastních prostředků - letos takto vzniklo nebo v brzké době odstartuje provoz zhruba 10 stanic (rychlodobíjecích i normálních).

Projekt Elektromobilita ČEZ v současnosti provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v ČR - vedle 35 rychlodobíjecích stanic je řidičům k dispozici i 50 tzv. stanic normálního dobíjení. Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html.

Skupina ČEZ souběžně v oblasti elektromobility nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro firmy, municipality a kraje. Jde např. o návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility pro jednotlivá města a regiony.

 
Publikováno: 27. 11. 2017 | Počet přečtení: 267