hnv murr

Lákadla a stíny severní mořské cesty

V informacích přibližujících dění na světové i domácí scéně zapadla nenápadná zpráva, která však může mít dalekosáhlý ekonomický význam pro příští roky: koncem srpna proplul Severním ledovým oceánem první tanker bez pomoci ledoborce.

 
Tento krok potvrdil možnost využití tzv. severní mořské cesty. Trasa podél severní hranice Ruska, umožňující významně zkrátit lodní dopravu mezi Evropou a Asií je pro lodní dopravce lákavá. Dosavadní podmínky totiž umožňovaly její využití jen po omezenou dobu v roce v letních měsících, a to ještě s pomocí ledoborců, které razily cestu.

Tanker ruské společnosti přepravující zkapalněný zemní plyn zvládl tuto trasu za necelých 20 dní - tedy výrazně rychleji, než tradiční plavbu přes Suezský průplav. Cestu z Norska do Jižní Koreje dokončil v rekordním čase 19 dnů, a stal se vůbec první lodí, která kdy proplula tuto trasu bez pomoci doprovodného ledoborce. Loď plula průměrnou rychlostí 14 uzlů, přičemž se potýkala s ledem o tloušťce až 1,2 m - její konstrukce ovšem umožňuje zvládnout až 2,1 m silnou ledovou vrstvu.

Zástupci rejdařské společnosti Sovcomflot předpokládají, že se dnes stále velmi náročná trasa, kterou tání arktických ledovců učinilo nyní přístupnější, stane v budoucnu rutinní. Na projekt se však negativně dívají ekologové, kteří se obávají, že častější využívání této trasy větším množství lodí by mohlo výrazně přispět k tání ledu, a v případě, že by došlo k havárii typu ropného úniku, by se následky katastrofy v tamních podmínkách odstraňovaly podstatně hůře.
 
Publikováno: 25. 9. 2017 | Počet přečtení: 595