EuroBlech Murrelektronik

Nový Gripen Aggressor

Společnost Saab uvádí na trh novou verzi letounu Gripen - Gripen Aggressor, který vychází z prověřené série Gripen C. Jde o výjimečnou platformu pro nácvik vzdušného souboje s protivníkem. Novinka představuje unikátní kombinaci vysokého výkonu, flexibility, operační dostupnosti a zároveň vyniká nízkými provozními náklady. Gripen Aggressor se představil na veletrhu DSEI 2017 v Londýně.

 
Trh podpory leteckého výcviku vzdušných sil se neustále zvětšuje a žádá moderní a technicky vyspělé schopnosti protivníka pro realistický výcvik bojových pilotů. Právě na tuto potřebu reaguje Gripen Aggressor. Svým uživatelům nabízí celou řadu možností simulace letadel protivníka, čímž pilotům poskytuje možnost zlepšovat své bojové schopnosti a vítězit nad nepřátelskými hrozbami.

„Je podstatný rozdíl v možnostech, které dnes nabízejí letouny-protivníci, a v tom, co vzdušné síly požadují. Proto, abyste mohli trénovat tak, jak budete bojovat, potřebujete rozvíjet bojovou taktiku proti rovnocenným soupeřům, jako je Gripen Aggressor. V podstatě to znamená, že elitní piloti potřebují trénovat proti elitním protivníkům. A právě to umožňuje Gripen Aggressor”, říká Richard Smith, vedoucí marketingu a obchodu Gripen ve společnosti Saab.

Gripen Aggressor byl přizpůsoben pro roli protivníka. Nová verze letounu má všechny výjimečné vlastnosti jako Gripen C, včetně jeho pokročilých senzorů a datalinku. Rozdílem je pouze nemožnost vyzbrojit letoun ostrou municí. Gripen C je zařazen do výzbroje vzdušných sil na několika kontinentech, včetně členských států NATO, a má jasně definovaný plán rozvoje a postupné modernizace.

Letoun v roli protivníka se při pokročilém výcviku vzdušného souboje chová jako nepřátelské letadlo. Síly „agresora“ využívají taktiku, techniku a postupy protivníka tak, aby poskytly realistické prostředí pro trénink bojových pilotů. Saab vidí potenciál letounu Gripen Aggressor pro naplnění vysokých požadavků United States Air Force’s Adversary Air (ADAIR) a UK MOD’s Air Support to Defence Operational Training (ASDOT), a jiných uživatelů, na výcvik pilotů a jejich schopností vést vzdušný souboj vedený nejmodernějšími prostředky.
 
Publikováno: 13. 9. 2017 | Počet přečtení: 180