EuroBlech Murrelektronik

Pozvání do kina: Atomic Blonde: Bez lítosti

Podle akčních scén z ukázek jsem nabyl dojmu, že jde o komixovku, ale brzy jsem byl vyveden z omylu a vcelku mile překvapen. Tento špionážní snímek se odehrává v roce 1989 v Berlíně, v době studené války, těsně před pádem berlínské zdi. Pamětníkům doby se film bude určitě líbit, je protkaný špionážními zápletkami, dobovými scénami a také bondovskými akcemi.

 

Británie vyslala špičkovou agentku Lorraine Broughton (Charlize Theron) do Berlína k odhalení tajného seznamu činných špiónů, operujících pod východním blokem, podle kterého by mělo dojít k odhalení dvojitého agenta. Charizmatická Charlize Theron (Šílený Max, Rychle a zběsile 8) se role zhostila velmi dobře, bylo vidět, že tato rodačka z jižní Afriky disponuje hereckým talentem a ani fyzické scény ji nedělají problém. Hraje profesionálku se špičkovým výcvikem. Je nečitelná, chladná a nelítostná, ale její mozkový komputer dokáže vyhodnocovat situaci každým okamžikem a připravit si pokračování...

Režisérem filmu byl David Leitche, který spolurežíroval první díl Johna Wicka. V akčních bitkách a přestřelkách byl vidět jeho rukopis a velmi se povedla scéna čistky domu od německých agentů. Ve srovnání s Johnem Wickem není britská agentka klasický stroj na zabíjení, ale dokáže těžit z prostoru a místa střetu. Navíc nevychází ze soubojů jako chladný vítěz bondovského typu, ale jako zbitá a se štěstím přeživší agentka. Tato scéna je pěkně realisticky vykreslena a opravdu se povedla.Pro diváka neznalého doby studené války bude scénář dost zamotaný. V Berlíně kromě tajné služby Stasi operují i Rusové, Američané, Britové a Francouzi. Jak už to ve špionážních snímcích bývá, téměř každý hraje na dvě nebo i více stran, nebo se aspoň hraje na to, že pomáhá i druhé straně. V jednu chvíli se zdá, že vlastně nevíme, kdo je s kým a kdo proti, komu je možné věřit a komu ne, což se brzy vyjasní, ale ne zcela... Když už je divák přesvědčen, že zná konec, objeví se další „závěrečná" scéna, která rozhodí původní finále... ale to ještě není vše, protože přijde další, která zpřehází původní teze.

Ve filmu nechybí autohoničky (s krásnými dobovými vozy jako žigulík, trabant apod.), lesbická láska (ledová Charlize Theron a charizmatické Sofie Boutella), pěkné kaskadérské kousky, atmosféra doby před pádem zdi a hudbou osmdesátých let.

Scénář amerického snímku Atomic Blonde: Bez lítosti připravil Kurt Johnstad a režii David Leitch. Kromě hlavní hrdinky Charlize Theron hrají dále: James McAvoy, Sofia Boutella, John Goodman, Toby Jones, Eddie Marsan, Roland Møller a další.

 
Publikováno: 10. 8. 2017 | Počet přečtení: 279