ABF Murrelektronik

Vive la France! FČOK udělila svá letošní ocenění

Ve středu 14. června udělila Francouzsko-česká obchodní komora (FČOK) své ocenění za mimořádný přínos vzájemným obchodním vztahům čtyřem firmám, které uspěly na zahraničním trhu. Cílem udílení Ceny FČOK je povzbudit další podniky ve snaze o expanzi na zahraniční trh a podporovat vzájemnou obchodní výměnu mezi ČR a Francií. Zároveň odstartoval letošní ročník akce Týden Francie, která se v Česku koná již počtvrté.

 

Cenu FČOK si letos převzaly ve čtyřech kategoriích následující společnosti: Firma Valeo získala ocenění za technologické inovace ve svém pražském výzkumném a vývojovém centru. Laureátem v kategorii Podnikatelský inkubátor MSP je Chambrelan, francouzský výrobce průmyslového lineárního vedení z Le Havru, který z ČR expanduje na další trhy. Třetí kategorie ocenila úspěch českých MSP ve Francii, kde získal ocenění tvůrce a výrobce profesionálního gastrozařízení RM gastro. Kategorie Český design ve Francii ocenila Sipral, předního českého dodavatele obvodových plášťů budov ze skla a lehkých kovů, který spolupracuje např. se značkou Louis Vuitton.

Oceněné firmy by mohly být inspirací i pro další zájemce o zaměření na francouzský trh, který nabízí řadu zajímavých příležitostí. Francie je druhá největší ekonomika v EU a šestá největší na světě, nejvýznamnější obchodní partner ČR bez společné hranice a také země s 30% nárůstem přijatých zahraničních investic za poslední rok Opačným směrem, tedy z Francie do ČR, proudí již tradičně investice - Francie je pátým největším investorem v zemi, a nejvíce peněz směřuje do průmyslu a nových technologií. V Česku působí na 500 francouzských firem a podle představitelů FČOK je právě nyní nejvhodnější okamžik pro rozvoj spolupráce a vstup na francouzský trh. V tom může významně pomoci právě komora, sdružující více než 300 členských společností, která je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí. „Francie může být zdrojem inspirace v oblasti infrastruktury – dopravní nebo legislativní a také lidské pro oblast školství a vzdělávání. Dobrým příkladem je francouzský kariérní řád,“ uvedl předseda FČOK Constantin Kinský.

Na udílení cen navázalo slavnostní zahájení Týdne Francie. Čtvrtý ročník, pořádaný pod heslem Poznejte Francii zblízka: ekonomika, kultura a gastronomie, se koná v Praze od 14. do 25. června 2017. V jeho rámci proběhne řada akcí, jako např. pracovní snídaně o atraktivitě Francie pro český průmysl (nové průmyslové závody, rozvoj současné výroby, technologická a průmyslová partnerství, investice). Pátek 23. června bude zase zasvěcen konferenci „Budoucnost nádraží, výměna zkušeností mezi Francií a Českou republikou“, kde budou diskutovat zástupci odvětví železniční dopravy z Francie a z ČR o budoucnosti nádraží a železniční infrastruktury ve městech 21. století.Pro vědce a studenty je určena přednáška o současných perspektivách chemického výzkumu nositele Nobelovy ceny za chemii profesora Jean-Marie Lehna, který bude také s francouzským velvyslancem v ČR Rolandem Galharaguem předsedat ocenění nejlepších doktorandů a mladých vědcům v šesti kategoriích (chemie, informatika, lékařské vědy, jaderná energetika, farmacie, humanitní a sociální vědy). Pod názvem Vítejte ve Francii / Bienvenue en France proběhne ve čtvrtek 22. června také setkání pro české studenty, kteří se chystají studovat ve Francii. Je připravena také řada kulturních akcí a své dveře otevře veřejnosti v rámci Týdne Francie i Buquoyský palác, sídlo francouzské diplomatické mise, kde se bude v neděli 25. června konat Francouzský trh.

 
Publikováno: 16. 6. 2017 | Počet přečtení: 319