ABF Murrelektronik

Plastový odpad z moře se využije pro počítače

U příležitosti Světového dne oceánů (8. června) začal Dell jako první výrobce počítačů distribuovat zboží v obalech vyrobených z recyklovaného plastového odpadu z oceánu. Cílem programu, který je součástí iniciativy Dell Legacy of Good, je zabránit šíření plastů do oceánu.

 

Nedávná studie Plastic waste inputs from land into the ocean (Vstup plastového odpadu do oceánu) uvádí, že jen v roce 2010 se do oceánu dostalo mezi 4,8 a 12,7 mil. tun plastového odpadu, jehož zpracování nebylo zvládnuto. Díky inovativnímu pilotnímu programu vznikají v oboru moderních technologií v komerčním měřítku první přepravní obaly IT technologií obsahující 25 % recyklovaných plastů pocházejících z oceánu. Firma recykluje plasty sesbírané z vodních cest a pláží a používá je v nové přepravní podložce pro notebook Dell XPS 13 2-in-1. Rozvíjí tak firemní strategii usilující o trvalou udržitelnost zásobovacího řetězce. Výrobce k balení přikládá i vysvětlující informace o stavu oceánského ekosystému, která podnítila aktivitu v této oblasti. Dell tuto iniciativu prosazuje spolu s nadací Lonely Whale Foundation a americkým hercem Adrianem Grenierem, aby pomohl zvyšovat povědomí o problémech se stavem oceánů. Využívá při tom technologie pro virtuální realitu, jež lidem zblízka ukáže, jakým hrozbám oceán čelí.

S cílem zajistit, aby obaly znovu neskončily v oceánu, opatřuje Dell své balení symbolem pro recyklaci s číslem 2. Ten označuje materiál HDPE, který se na mnoha místech běžně recykluje. Tým společnosti Dell pro obaly své výrobky a použité materiály navrhuje tak, aby se více než 93 % obalů (podle hmotnosti) dalo recyklovat a opětovně využívat podle zásad cyklického hospodářství.Postup zpracování plastů z oceánu v zásobovacím řetězci má několik fází: Partneři Dell zachycují plast u zdroje - v plavebních cestách, na pobřeží a na plážích - dříve, než se dostane do oceánu. Použitý plast se poté zpracovává a čistí. Pak se mísí s dalšími recyklovanými plasty z materiálu HDPE ze zdrojů, jako jsou lahve nebo obaly od potravin. Výsledné vločky z recyklovaného plastu se poté tvarují do nových přepravních podložek, jež se odešlou k finálnímu balení a expedici zboží zákazníkům.

Pilotní program Dell navazuje na úspěšnou studii proveditelnosti zahájenou v březnu 2016 na Haiti. Dell byl prvním - a zatím zůstává jediným - výrobcem nabízejícím počítače a monitory obsahující plast z elektronického odpadu a recyklovaná uhlíková vlákna. Ve svých stolních počítačích používá recyklované plasty od roku 2008 a v lednu 2017 dosáhl svého cíle uplatnit do roku 2020 ve svých produktech 25 mil. tun recyklovaných materiálů. Nyní se firma stále více zaměřuje na cyklickou recyklaci, při níž se materiály z odpadu jiných výrobců využívají jako vstupy pro výrobu obalů či samotných produktů.

 
Publikováno: 16. 6. 2017 | Počet přečtení: 297