Schunk

Největší 3D tištěná socha v Evropě... a soutěž!

Společnost MCAE Systems se snaží ukazovat cesty, jak lze využít moderní 3D technologie. Jednou z oblastí je také umělecká tvorba. Díky sochaři Adamu Krhánkovi byla zrealizována výroba sochy s názvem Eternity/Věčnost. Vytištěna byla na stolních 3D tiskárnách MakerBot a představuje největší sochu v Evropě, která byla vytištěna metodou aditivní technologie FDM.

 
Adam Krhánek, známý také díky svému pomníku hasičů v nově zrekonstruované budově OC Letmo v Brně, se nechal inspirovat polským autorem Zdzislawem Beksinskim - malířem, grafikem, výtvarníkem i architektem a tvůrcem monumentálních obrazů v barokním a gotickém duchu. Prvotní Krhánkův nápad na Eternity se rodil v podobě klasických papírových skic. Dalším krokem bylo naskenování dvou modelek 3D skenerem a získání digitálních dat, která sloužila jako základ pro jeho autorské ztvárnění sochy - přemodelování naskenovaných dat v organických editorech a softwaru FreeForm. Digitální model sochy byl na světě.

Virtuální dílo pak získalo podobu prostřednictvím 3D tisku na několika stolních 3D tiskárnách značky MakerBot v rámci Inovačního centra. Inovační centrum nabízí centrální správu všech 3D tiskáren po síti a násobí tak dostupnou tiskovou kapacitu. Umožňuje tisknout stejný díl či prototyp na všech tiskárnách, nebo naopak - jako v případě sochy Eternity - rozložit tiskovou úlohu do mnoha dílčích tisků, které probíhaly jednotlivě v rámci celého Inovačního centra. Tisklo se metodou FDM (Fused Deposition Modeling). 3D tiskárny s technologií FDM staví jednotlivé díly vrstvu po vrstvě. Pomocí počítačem řízených drah tisková hlava vytlačuje a nanáší roztavený termoplast v polotekutém stavu na modelovací podložku, kde okamžitě tuhne.

Tisk sochy probíhal 3 týdny. Jednotlivé díly sochy bylo potřeba slepit, zatmelit, zcizelovat povrch a následně byla nanesena patina a lak. Výsledná socha měří 100 x 180 x 220 cm (šířka/výška/délka) a je tak největší sochou v Evropě, která byla vytištěna metodou FDM.

Hlavní příležitostí prohlédnout si sochu Eternity zblízka bude návštěva Cargo Gallery v Praze na Náplavce, kde bude socha vystavena od 14. 6. do 14. 8. 2017).

SOUTĚŽ: Zájemci mohou soutěžit a získat 3D tištěnou sochu Adama Krhánka

Zájemci mohou tipovat, z kolika tištěných dílů se socha Eternity skládá. Velikost komory pro tisk jednoho dílu na 3D tiskárně MakerBot Replicator 5th Gen je 252 × 199 × 150mm (Š/H/V). Kdo bude nejblíže skutečnému počtu dílů, získá 3D tištěnou sochu z tvorby sochaře Adama Krhánka. Své tipy zasílejte na e-mail: marketing@mcae.cz do 25. června 2017. Nejblíže tipujícího odměníme slíbenou soškou.
 
Publikováno: 5. 6. 2017 | Počet přečtení: 589