hnv murr

Mobilní rozhlas umožňuje posílat fotohlášky

Největší platforma v Česku - Mobilní rozhlas - zajišťuje obousměrnou komunikaci občanů a obcí. Mobilní rozhlas, který využívají stovky samospráv v republice, totiž zaintegroval nástroj pro rychlé zasílání občanských podnětů, ZmapujTo.cz. Projekty dohromady využívá více než 1600 měst a obcí v ČR.

 
V nové verzi aplikace Mobilní rozhlas pro iOS a Android uživatelé naleznou obě platformy propojené, samostatná aplikace ZmapujTo.cz již nebude podporována. Aplikaci ocení všichni, kteří si rádi všímají prostoru kolem sebe a dosud jim chyběl jednoduchý nástroj umožňující nahlašovat podněty nejen doma, ale i na výletě, na chatě nebo kdekoliv po celé republice.

Aplikaci Mobilní rozhlas naplno využijí především ti, jejichž město nebo obec systém mobilního rozhlasu využívá. Pomocí aplikace budou přijímat veškerá hlášení mobilního rozhlasu v přehledném „streamu“ aktualit, ty nejdůležitější zprávy se zobrazí formou push notifikace. Stažením a registrací svého čísla do aplikace uživatelé pochopitelně získají také možnost přijímat SMS, e-mailové zprávy nebo hlasová minireferenda rozesílaná vedením obce. Zajímavé informace budou k dispozici i turistům, kteří do města zavítají.

Základní stavební kámen nové aplikace - fotohlášky ZmapujTo.cz - a celá řada užitečných funkcionalit je ale k dispozici i občanům z měst a obcí, kde Mobilní rozhlas ještě zavedený není. Projekt ZmapujTo.cz, který vznikl již v roce 2012 pro hlášení černých skládek, dnes supluje složité obíhání úřadů při nahlašování problému ve veřejném prostoru. Nahlásit černou skládku, nebezpečný přechod, ale také poslat podnět na zlepšení tak může s pomocí svého smartphonu úplně kdokoli. I díky tomu je ZmapujTo.cz historicky nejrozšířenější nástroj – občanské podněty si přes něj nechává zasílat skoro třetina obcí v republice.

Tvorba i odeslání takzvané fotohlášky ZmapujTo.cz je velice jednoduchá. Po vyfocení problému uživatel vyplní adresu, v případě aktivní GPS si aplikace sama přiřadí občanský podnět ke konkrétnímu katastru a podle toho hlášku předá k řešení odpovídající obci nebo instituci. Uživatel pouze zvolí konkrétní kategorii, případně přidá upřesňující poznámku a pak již jen sleduje, jak je jeho podnět řešen. Celým procesem ho provede intuitivní průvodce, takže fotohlášky dokáží využívat i ti méně technicky zdatní. U svědomitých obcí může být vyřešení problému otázkou několika týdnů.

Všechny zaslané podněty jsou ručně kontrolované a upravované tak, aby obce a instituce skutečně dostaly jen ty relevantní informace. Funkčnost aplikace Mobilní rozhlas dobře prověřila nedávná akce Ukliďme Česko. Právě organizátoři jednotlivých úklidů měli možnost aplikaci využívat pro lokalizaci objeveného nepořádku. Úklidů proběhlo skoro 2000 a zúčastnilo se jich přes 70 000 lidí. Ve vývoji je již nová verze aplikace, která by měla zásadním způsobem rozšířit funkcionalitu fotohlášek a umožnit spravovat více rezidenčních profilů.
 
Publikováno: 3. 6. 2017 | Počet přečtení: 670