Aimtec hnv murr

U Prahy vznikne další vědeckotechnický park

Již letos by mohly být zahájeny práce na výstavbě Vědeckotechnického parku Buštěhrad, který vyroste na ploše téměř 18 000 m2 mezi Kladnem a Prahou v sousedství stávajícího areálu UCEEB. Nový VTP, jehož výhodou bude blízkost hlavního města i Letiště Václava Havla, se zaměří na energeticky efektivní řešení v oblasti stavebnictví, elektrotechniky, pohonných jednotek a další související oblasti.

 
Základem VTP Buštěhrad budou dvě hlavní čtyřpodlažní budovy, kde budou umístěny laboratoře, vývojové a zkušební provozy, kanceláře a další prostory. První, určená pro zhruba 330 pracovníků, bude mít v nadzemní části 6300 m2 ploch. Do budovy B, kde bude přes 6500 m2 využitelných ploch, se vejde okolo 360 lidí.

Celková investice do areálu převýší 800 mil. Kč. Výstavbu I. etapy za 450 mil. Kč, v rámci níž bude realizována budova A, bude z 50 % hrazena z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK).

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, které jako řídicí orgán Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost v uvedeném období vyhlásilo 93 výzev s alokací přibližně 86,4 mld. Kč, rozhodlo o přidělení dotace na konci dubna.

„Počítáme s tím, že by se první nájemci mohli do areálu stěhovat v roce 2019. Bude se jednat o největší vědeckotechnický areál, který postavíme. Vedle prostředků z operačního programu využijeme pro výstavbu I. etapy úvěr a vlastní zdroje, které máme pro tento projekt vyčleněny,“ uvedl Marcel Soural, předseda představenstva koncernu Trigema, který bude park provozovat. V portfoliu Trigemy byl zatím VTP Roztoky, který byl postaven za více než 550 milionů a Park vědy Roztoky, jehož náklady činily téměř 330 mil. Kč. Mezi stávajícími nájemci jsou např. Ústav pro výzkum spalovacích motorů Josefa Božka Fakulty strojní ČVUT, společnosti TÜV SÜD, Struers či Eaton.
 
Publikováno: 19. 5. 2017 | Počet přečtení: 663