ABF Murrelektronik

ČSOB Leasing zintenzivní podporu elektromobility

Češi pomalu přicházejí na chuť elektromobilům - kdo je řídil, o nich uvažuje, ale hlavní překážkou je stále cena a nedostatek informací. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu pro ČSOB Leasing, který mj. ukázal, že nad pořízením elektromobilu se v současné době zamýšlí více než třetina Čechů.

 
Pokud by pořizovací cena elektromobilu odpovídala ceně běžného vozu, uvažovalo by o koupi až 75 % respondentů. Pouze necelá čtvrtina lidí ale ví, že na elektromobil je možné čerpat dotace. Rozšířit povědomí o této problematice je jedním z cílů programu Čistá mobilita ČSOB Leasing.

Vysoká cena elektromobilů svazuje zájem

„Z průzkumu vyplynulo, že informovanost Čechů v oblasti elektromobility je zatím nízká. Polovina lidí si zatím nedokáže představit, jakou mají elektromobily dojezdovou vzdálenost, stejně tak si myslí, že provoz elektromobilu je výrazně dražší než ve skutečnosti, a netuší, že lze elektromobil dobíjet doma. Proto vidíme velký potenciál ke zlepšení a budeme se snažit pomocí našeho programu Čistá mobilita povědomí zvyšovat,“ říká Josef Rosenkranz, místopředseda představenstva ČSOB Leasing.

Povědomí o technických parametrech elektromobilů zatím není velké a nižší cena by mohla vést ke zvýšení zájmu. Důležité jsou informace týkající se této problematiky, která by mohla vést ke změně současného stavu, např. u technických parametrů, jako je doba nabíjení, možnosti nabíjení, životnost či provozní náklady. Nejvíce respondentů má elektromobil spojen s pozitivním vlivem na životní prostředí. Tichý chod motoru a využití nových technologií jsou nejčastěji označované výhody elektromobilů, shodne se na tom osm lidí z deseti. Mezi výhody se zařadily i náklady na provoz, dlouhodobost investice a komfort při jízdě. Tyto aspekty však čtvrtina až třetina lidí vůbec nedokázala posoudit.

K jednoznačným nevýhodám elektromobilů patří podle dotazovaných nízký počet rychlonabíjecích stanic, doba nabíjení, dojezd a samozřejmě relativně vysoká cena. Za nevýhodu je označily vždy minimálně ¾ dotazovaných.

Z průzkumu se ukázala jasná souvislost mezi zájmem a přímou zkušeností. Mezi těmi, kteří elektromobil už řídili, uvažuje o jeho koupi 81 %. Zájem o koupi elektromobilu mírně roste s příjmem dotázaného. Z hlediska věku ho nejčastěji projevují lidé z nejmladší věkové skupiny a pak lidé mezi 35 a 55 lety, rozdíly podle příjmu i věku však nejsou dramatické.

Z dat ČSOB Leasingu je také zřejmé, že největší zájem mezi automobilovými značkami je o Nissan, oblibě se těší i elektromobily Tesla a BMW. Klienti si nejčastěji berou elektromobil na operativní leasing nebo úvěr, podle Zástupců ČSOB je podíl obou metod financování v podstatě vyrovnaný.

Elektromobily zvýhodní rovněž program ČSOB Autopůjčka, který představuje novou možnost financování automobilů a kombinuje financování vozu s doplňkovými službami souvisejícími s provozem, jako je balíček pojištění Komplex či Flexi splácení, které umožňuje přizpůsobit splácení Autopůjčky životní situaci, a obsahuje také asistenční službu Autopilot jako bonus.

Čistá mobilita podporuje nákup elektromobilů

Průzkum ukázal, že polovina Čechů vůbec neví, že může na elektromobil získat dotaci, a 29 % si dokonce myslí, že žádné takové dotace neexistují. Čistá mobilita je unikátním programem ČSOB Leasingu, který podporuje získání dotací určených pro rozvoj mobility s využitím alternativních paliv v kombinaci s nabídkou výhodného financování a pojištění takovýchto vozidel. Plán je zaměřen na využití alternativních druhů paliv, lepší kvalitu ovzduší a snížení emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů vznikajících z dopravy.

„Čistá mobilita je programem, který se snaží podpořit zájemce o nákup a užívání vozu s alternativním druhem paliva. Kromě financování, pojištění, pomoci s výběrem auta, umíme také pomáhat se zprostředkováním dotací,“ říká Oldřich Freidinger, manažer marketingu ČSOB Leasing. „Chceme zvyšovat nejen povědomí o výhodách elektromobilů, ale také podporovat klienty, kteří se rozhodnou pro jejich koupi. Proto v rámci ČSOB Autopůjčky přicházíme navíc s dalším zvýhodněním pro elektromobily, které zajišťuje výhodná úroková sazba 2,89 % p. a., povinné ručení po celou dobu financování zdarma a výhodné havarijní pojištění. Autopůjčku navíc může klient kombinovat s dotacemi, které dokáží vysokou pořizovací cenu elektromobilu významně snížit,“ doplňuje Oldřich Freidinger.
 
Publikováno: 18. 5. 2017 | Počet přečtení: 432