Rosler murr Schunk

Česko chce rozvíjet technologickou spolupráci s Japonskem

TA ČR navázala spolupráci s japonskými partnery a připravuje výzvu na společné projekty aplikovaného výzkumu. V rámci podpory mezinárodní spolupráce v oblasti aplikovaného výzkumu podepsali zástupci Teachnologické agentury ČR (TA ČR) během své červnové návštěvy Japonska v Tokiu memorandum s japonskou agenturou NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization).  

 

Podpis memoranda s NEDO završil misi TA ČR v Japonsku, která byla důležitým krokem pro vypsání výzvy v programu DELTA na spolupráci s Japonskem v příštím roce. V průběhu cesty se setkali rovněž s představiteli japonské národní výzkumné instituce NISTEP (National Institute of Science and technology Policy), která je součástí Japonského ministerstva školství, kultury, sportu, vědy a techniky (MEXT).

Cílem setkání bylo navázání spolupráce v oblasti identifikace budoucích příležitostí metodou Technology Foresight v níž je NISTEP světovým lídrem (50 let výzkumu). V rámci podpory mezinárodní spolupráce uspořádal CzechInvest s velvyslanectvím České republiky a v kooperaci s TA ČR seminář na téma spolupráce států V4 a Japonska v oblasti pokročilých technologií a nanomateriálů. Dále proběhla diskuze s vice-ministryní MEXT a prezidentem JST (Japan Science and Technology Agency) k podpoře bilaterální spolupráce zaměřené na projekty aplikovaného výzkumu a inovace. Zástupci TA ČR navštívili rovněž Japonskou kosmickou agenturu JAXA v Tsukubě, kde představili potenciál České republiky ve výzkumu a vývoji a seznámili se s kosmickým výzkumem Japonska. 

 
Publikováno: 1. 7. 2016 | Počet přečtení: 1301