hnv murr

Za Korunou světa - Radek Jaroš opět vyráží

Není to tak dávno, co se horolezec Radek Jaroš vrátil ze strastiplné cesty za Korunou Himaláje. Těmito výstupy na všechny osmitisícové vrcholy Himaláje bez kyslíku se může pochlubit pouze hrstka 15 lidí na světě. A tím patnáctým, který pomyslnou Korunou Himálaje získal, se stal v roce 2014 právě Radek Jaroš, když se mu až na pátý pokus podařilo vylézt obávanou K2!  

 

Horolezec Radek Jaroš samozřejmě nekončí – a právě nyní oficiálně zahajuje svoji pouť za neméně náročným cílem, totiž za Korunou světa, kterou se ozdobí ti, kdo vylezou nejvyšší vrcholy všech kontinentů.

Do záhlaví své knihy K2 poslední klenot mé Koruny Himálaje o strastiplné pouti (která jej mj. stála několik prstů na noze) za Korunou Himálaje Radek Jaroš vepsal: Splněný sen znamená nový začátek! „Strávil jsem dlouhých a krásných 20 let v pohoří Himálaj a Karárkóram. Ale na světě jsou stovky pohoří a tisíce hor. A proto je mým dalším logickým cílem získání Koruny světa,“ říká novoměstský horolezec.

Prvním klenotem Koruny světa bude Denali

Kombinací Koruny Himálaje a Koruny světa se může pochlubit jen několik málo jedinců na světě. Před Radkem Jarošem se tak otvírá nejenom náročná výzva, ale i lákavá vize cesty do nejkrásnějších a mnohdy nejopuštěnějších a nejdrsnějších míst naší planety. Prvním klenotem jeho Koruny světa se má stát vrchol Denali (dříve Mount McKinley), 6168 m vysoký vrchol Severní Ameriky.

„Cestu k většině vrcholů jednotlivých kontinentů chci pojmout jinak než jako pouhý výstup na vrchol a odškrtnutí si splněného cíle. I proto se do Kordiller na Aljašku na Denali vydávám se svým nejspolehlivějším himálajským spolulezcem Petrem Maškem. Společně jsme absolvovali 8 expedic a stáli na vrcholech třech osmitisícovek. Na nejvyšší vrchol Severní Ameriky máme v plánu vystoupit nikoli klasickou cestou, ale budeme volit mezi horolezeckými cestami Cassin Ridge na jižní straně, nebo tzv. West Rib na jihozápadní straně,“ říká Radek Jaroš.

Výprava na Aljašku bude určitě náročná – Aljašské hory jsou nejstudenějším pohořím světa s extrémním počasím. A Radek navíc po výstupu na Denali plánuje další poznávání této oblasti Aljašky i za pomoci mořského kajaku.

Z Nového Města pod Elbrus na bicyklu

I když Radek Jaroš nyní míří za svým prvním vrcholem z Koruny světa do USA, musí samozřejmě plánovat s dostatečným předstihem i další cesty. Ještě letos na podzim chce vyrazit pod nejvyšší horu Evropy – Elbrus… a jako už mnohokrát v minulosti, i v tomto případě to nebude „obyčejná expedice“: „Až na úpatí Elbrusu se chci dostat vlastními silami – pojedu na kole rovnou z domovského Nového Města na Moravě,“ šokuje svým plánem. „Bude to taková expedice „punkového“ stylu, doprovázet mě

bude jen dodávka Opel Movano se vším zázemím, ve kterém určitě budeme často i spát,“ přibližuje svůj originální záměr novoměstský horolezec.

Největším problémem této cesty asi nebude vzdálenost (i když 3000 km v sedle bicyklu je velmi slušná porce), ale administrativní záležitosti: Cíl je doslova obklopen konfliktními lokalitami. Nejpravděpodobnější trasa proto povede podél Dunaje a trajektem přes Černé moře do Gruzie, Ruska a pod Elbrus.
Jedna z podporujících společností, automobilka Opel, navazuje na tradici partnerství se špičkovými osobnostmi ze světa sportu (byla např. dlouhé roky podporovatelem jednoho z nejuznávanějších horolezců všech dob, Reinholda Messnera - a mj. prvního držitele Koruny Himálaje). „Naše vozy Radka provázejí už řadu let při jeho dobrodružných cestách po celé Evropě,“ říká Pavel Šilha, ředitel českého a slovenského zastoupení automobilky Opel. Radek Jaroš postupně vyzkoušel elektromobil Ampera, komfortní Insignii a v poslední době využívá prostornou Zafiru Tourer, která se postará o hromady jeho sportovní výstroje (včetně kola). 

 
Publikováno: 17. 5. 2016 | Počet přečtení: 971