asseco Aimtec murr

Sen o Dakaru - návrat expedice

Na konci letošního ledna se vydala expedice, nazvaná Sen o Dakaru s Karlem Lopraisem, na cestu dlouhou 15 000 km s legendární Tatrou 815 a doprovodnými vozy. Cesta vedla k Růžovému jezeru v Senegalu jako vzpomínka na všechny účastníky, kteří se zasloužili o start českých posádek na dakarském kolbišti.  

 

Hlavní protagonista Karel Loprais osedlal Tatrou 815 se startovním číslem 502, tentokrát zapůjčenou z muzea Milana Horky, se kterou startoval dakarský závod roce 1992 se startem v Paříži a cílem v Kapském městě spolu s Radkem Stachurou a Pepou Kalinou.

Odjezd letošní expedice se uskutečnil v sobotu 30. ledna 2016 z náměstí Jana Palacha v Praze. Tatru 815 doprovázely vozy Mitsubishi Alfavaria, Honda CR-V a motocykl AJP PR5 250 enduro. Tentokrát se výpravy Sen o Dakaru s Karlem Lopraisem vypravili do Senegalu Milan Horka (druhý řidič kamionu), Miroslav Šimáček (mechanik), Jaroslav Lhota (navigátor), Jaroslav Jindra (filmař a režisér), Jan Rajniš (tlumočník a pilot dronu), Jaroslav Šíma (motonovinář), Petr Šigut (fotograf) a manažer projektu Petr Kotek.

Expedice přejela Evropu až do jihošpanělského přístavu Algeciras, pak přeplula Gibraltar do přístavu Tanger v Maroku. Poté přes Maroko a Mauretánii až do Senegalu, k cíli cesty - k Růžovému jezeru. Každý den je čekali stovky kilometrů, různé nástrahy v povolení přejezdů, povolenky na focení či používání dronu, dokonce v Mauretánii přejezd minovým polem s převaděčem, kontroly na hranicích, přejezd pouští, kde malá Honda zapadá, písečná bouře, regulérní úplatky, spousta defektů, bivakovaní mezi zvěří...aby si nakonec v cíli u Růžového jezera mohli zapálit slavnostní doutník. Mezi tím vším ale byla také milá povinnost, návštěvy sirotčinců a předávání dárků dětem v sirotčincích.

Návrat expedice byl po skupinách, někteří se vrátili do Prahy již 13. února, další 17. února a poslední skupinka 8. března. První dubnový den uspořádala expedice tiskovou konferenci, kde kromě krásných fotek a úžasného povídání o cestě promítli i filmový dokument.

Úspěchy Karla Lopraise

V roce 1987 získal Karel Loprais Dakarské stříbro, následující rok (1988) vyhrál svůj první Dakar. Toto vítězství si zopakoval ještě 5krát a stal se tak ve své době nejúspěšnějším dakarským závodníkem. Z devatenácti dakarských startů se umístil na stupních vítězů celkem 11krát, což mu přineslo mnoho ocenění. Monsieur Dakar – jak je fanoušky, kolegy i pořadateli nazýván, může být právem pyšný na ocenění nejvyšší – titul Český motoristický sportovec století. 

 
Publikováno: 4. 4. 2016 | Počet přečtení: 1863