rosler murr Schunk

Amarouny? Možná už brzy - NASA bere umělou potravu ze syntetizátoru vážně

Pamětníci, kteří v 80. letech minulého století sledovali komediální sci-fi seriál ČT Návštěvníci, nebo příznivci rovněž kultovní série Star Trek si replikátory jídla určitě dobře pamatují. A legendární amarouny už možná nebudou jen sci-fi. 

 

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) financuje vývoj tiskáren na výrobu jídla - podle informace, kterou přinesl technický server Quartz. Společnost Systems & Materials Research Corporation (SMRC) získala od NASA grant 125 000 dolarů (ca 2,5 mil. Kč) a na vývoj prototypu univerzálního syntetizátoru jídla během následujícího půl roku. Výsledkem by měl být systém, umožňující přímo na palubě kosmické lodi vyrábět jídlo pro astronauty vyslané do vesmíru na velmi dlouhé výpravy, např. na Mars.
Inženýr SMRC Anjan Contractor, který byl vývojem pozoruhodné technologie pověřen, není v oboru žádným nováčkem - má už značné zkušenosti s využitím technologie 3D tiskáren a také propracovanou vizi jak by jejich schopností bylo možné využít pro výroby syntetické stravy. "Dálkové vesmírné lety vyžadují skladovací životnost nejméně 15 let. Způsob, jakým na tom pracujeme je, že všechny sacharidy, bílkoviny a makro a mikro živiny jsou v prášku. Odebereme veškerou vlhkost a v této formě to vydrží možná 30 let," uvedl Anjan Contractor.
Podle jeho názoru bude ovšem v budoucnu využití takovýchto zařízení mnohem širší než jen ve hvězdoletech, a dokáže si představit dobu, kdy budou běžnou součástí kuchyňského vybavení. A 12 mld. obyvatel Země bude koncem tohoto století jíst nutričně přiměřená a na objednávku vyrobená jídla - syntetizovaná ze zásobníků prášků a oleje, které budou k dostání v běžné maloobchodní síti. Využití této technologie by mj. znamenalo i výrazné omezení dosavadního nešvaru vyspělých společností - plýtvání jídlem, protože ingredience k výrobě potravin bude možné uchovávat po velmi dlouhou dobu, a obsah každého zásobníku, ať už půjde o cukry, uhlovodany, proteiny nebo jiné základní stavební bloky, tak bude vždy zcela spotřebován.
 

 
Publikováno: 25. 8. 2013 | Počet zobrazení: 1951 článek mě zaujal 487
Zaujal Vás tento článek?
Ano