rosler murr Schunk

Nástroje pro minimalizaci spotřeby materiálu

Mezi nové produkty, jenž uvedla společnost Seco na trh, patří nové vícebřité tangenciální nástroje X4, které minimalizují spotřebu materiálu při upichování a dovolují přesné zapichování a kopírování složitých součástí malých rozměrů, břitové destičky pro složité obrábění litiny nebo vrtáky s vyměnitelnou řeznou korunkou.

 

Nejnovějším přírůstkem je nová série obráběcích nástrojů s označením X4. Nástroje této řady jsou nabízeny ve velikostech stopek 2020 a 2525 (metrické), 0,63”, 0,75” a 1,00” (palcové jednotky) a Seco-Capto C4, C5 a C6.
Nástroje X4, vhodné pro širokou řadu běžných materiálů obrobků, využívají třídy CP500 a CP600. Třída CP600 představuje kombinaci houževnatosti a odolnosti proti opotřebení a je vhodná pro většinu všeobecných aplikací, zatímco třída CP500 přináší zvýšenou odolnost proti opotřebení vhodnou pro náročnější aplikace.
Pokud je zapotřebí dosáhnout ještě lepšího výkonu nástrojů X4, je možné použít břitové destičky s geometrií utvářeče třísek MC. Tato všestranná geometrie umožňuje utváření třísky s typicky přímým nebo spirálovitým tvarem třísky v celé řadě materiálů. Využívá přímou přední hranu, s níž je zajištěno rovné dno drážky.

Břitové destičky
Břitové destičky X4 jsou k dispozici v šířkách řezných hran od 0,5 do 3,0 mm (0,031” až 0,093”) v pravostranné nebo levostranné variantě. Jejich tangenciální tvar zvyšuje výkon a zajišťuje vysokou tuhost, stabilitu a produktivitu. V závislosti na šířce řezné hrany mohou být maximální hloubky řezu od 2,6 do 6,5 mm a je možno s nimi upichovat tyče o max. průměru 5,2 až 13 mm.
Všechny držáky jsou vybaveny systémem chlazení Jetstream Tooling Duo, díky němuž je dosaženo vyšší produktivity a delší životnosti nástroje. Přívodem chladicí kapaliny ze dvou výstupů na optimální místa řezných a tepelných zón přispívá tato technologie k efektivnímu chlazení a lepšímu odvodu třísek. Všechny typy destiček X4 je možné upnout na všechny typy držáků X4 a omezit tak skladové zásoby.

Frézování litin
U břitových destiček pro obrábění uvedla firma Seco nedávno na trh ještě jeden pozoruhodný produkt: novou třídu MK2050 pro produktivní frézování litin, vyvinutou přímo se zaměřením na problematické obrábění těchto materiálů. Novinka je určena zejména pro výrobce v automobilovém a strojírenském průmyslu a zajišťuje vysoký výkon napříč nejrůznějšími řeznými podmínkami i vlastnostmi materiálů.
Třída MK2050 obsahuje pevné částice karbidu wolframu s nízkým obsahem pojivové fáze. Jsou povlakované vrstvou PVD TiSiN-TiAlN odolnou vůči opotřebení. Tato nová směs představuje optimální rovnováhu mezi pevností a tvrdostí třídy pro obrábění tvárné i šedé litiny. Výsledkem je vysoká produktivita a dlouhá a spolehlivá životnost, a to i v aplikacích s nestabilními podmínkami obrábění. Flexibilní třída je vhodná pro všechny typy litin, ať už s použitím chlazení či při obrábění za sucha. Při testování bylo dosaženo zkrácení celých cyklů o více než 50 % oproti podobným třídám břitových destiček.

Crownloc Plus obohatily nové vrtáky
K dalším novinkám patří vrtáky Crownloc Plus s vyměnitelnou řeznou korunkou pro hloubku vrtání 8xD. Tyto nástroje zajišťují vysokou flexibilitu a výkon, a díky tomu přináší výrazné zlepšení produktivity i úspory nákladů. K dispozici jsou v průměrech od 12 do 19,99 mm a kromě nových typů 8xD jsou dostupné i ve variantách 3xD a 5xD.
K jejich přednostem patří řešení odvádění třísek a vysoká odolnosti proti opotřebení. Tělesa vrtáků jsou opatřena hlubokými, širokými drážkami, které optimalizují odvod třísek a podílí se na dlouhé životnosti nástroje. Výkon a odolnost vůči opotřebení zvyšují řezné korunky s optimální geometrií a povlakem TiAlN. Systém vyměnitelných řezných korunek eliminuje nutnost vyměňovat celý nástroj. Bezpečný upínací mechanizmus zajišťuje vysokou stabilitu a zároveň nebrání rychlé a snadné výměně. Systém několika průměrů vyměnitelných korunek pro jedno těleso vrtáku omezuje nutnost zásob nástrojů na minimum a zároveň nabízí výjimečný výkon obrábění.
 

 
Publikováno: 25. 8. 2013 | Počet zobrazení: 2057 článek mě zaujal 511
Zaujal Vás tento článek?
Ano