rosler murr Schunk

Správným sezením k větší pracovní efektivitě

Většinu svého života tráví mnoho lidí ve výrobní sféře, např. u výrobních linek nebo jako obsluha strojů či montážních pásů. Často jde o práci v sedě spojenou se širokou škálou vykonávaných pohybů. Nesprávné držení těla se přitom rychle projeví bolestmi svalů, páteře nebo potížemi s klouby. 

 

Podle statistiky německé spolkové asociace zdravotních pojišťoven (Bundesverband BKK) vyplývá, že více než 25 % případů pracovní neschopnosti zaměstnanců je   onemocněním muskuloskeletálního původu. Jde o nesprávné držení těla při práci v sedě. Zvyšuje se tím zátěž svalů, kloubů a páteře, což má negativní dopad na energetickou bilanci člověka - rychleji se unaví. Naopak při správném vzpřímeném sedu vydává lidský organismus méně energie a je v dlouhodobém časovém horizontu mnohem výkonnější.
Tento stav je ale možno řešit. Společnost Bosch Rexroth vyvinula na základě nejnovějších poznatků medicíny a rozsáhlých vlastních zkušeností z průmyslových výrob po celém světě návrh konstrukce pracovních židlí MPS (manual production system). I když má každý člověk jinou stavbu těla, pracovní židle MPS je individuálně přizpůsobitelná konkrétnímu uživateli.

MPS pracovní židle
Na první pohled není vidět, kolik propracované techniky a medicínských znalostí se skrývá v této pracovní židli. Přesto musí poskytnout optimální ergonomický posed každému uživateli bez ohledu na rozdílnost postavy.
Optimální pracovní výška se značně liší v závislosti na tělesné výšce. Příliš nízká pozice sedu ve vztahu k pracovní výšce způsobuje svalové napětí. Příliš vysoký sed zase zatěžuje meziobratlové ploténky. Pracovní výška by měla vždy ležet pod rovinou srdce, aby byl zajištěn optimální průtok krve a zabránilo se únavě.
Ergonomická pracovní židle umožňuje dynamické sezení v různých pozicích díky synchronnímu mechanismu, kdy se sedák současně s opěradlem přizpůsobuje pohybu těla a přitom s ním zůstávají v trvalém kontaktu. Synchronní mechanismus tak přispívá k efektivnímu uvolnění zádového svalstva. Ergonomicky tvarovaný sedák poskytuje optimální podporu pánve. Jeho výšku lze přizpůsobit výšce uživatele k docílení správného držení těla a dobré cirkulace krve. Stavitelný sklon sedáku umožňuje nastavit optimální polohu sedu s úhlem 90° mezi stehnem a lýtkem. V horizontálním směru lze nastavit hloubku sedáku a přizpůsobit jej délce stehen uživatele. MPS židle je vybavena integrovaným mechanismem regulace hmotnosti pro individuální přizpůsobení se uživateli. Účinně tlumí zatížení bederní páteře při změně sedu z přední do zadní polohy. Sílu přítlaku zádové opěrky lze mechanicky nastavit. Pro zmírnění napětí svalů v oblasti bederní páteře a podporu vzpřímeného sedu je v opěradle integrovaná bederní opěrka páteře.
Další prostor pro volný pohyb paží a ramen umožňuje výškově stavitelné opěradlo, které se nahoře zužuje a zabraňuje tím přetížení a přetažení svalů.
Optimálně jsou rozmístěny všechny ovládací prvky židle. Veškerá nastavení se provádí povytažením příslušného prvku. Pro ještě lepší ergonomii jsou k dispozici volitelné, výškově stavitelné područky poskytující oporu předloktím a snižujícím zátěž na krční a ramenní svalstvo. Všechny MPS pracovní židle Rexroth mají jako základnu stabilní ocelový 5ramenný kříž. Nižší židle jsou osazeny kolečky, vyšší židle jsou s kluzáky.
Materiál sedáku a opěrky zad by měl vždy nabízet komfort, dlouhou životnost a snadnou údržbu. Nicméně každé pracovní prostředí klade další nároky na materiál. Ať už je třeba prodyšný, vodivý, snadno čistitelný nebo vysoce odolný, MPS pracovní židle jsou přizpůsobitelné a nabízí řešení pro všechna průmyslová odvětví a aplikace.

Všechno podle norem
MPS otočné pracovní židle Rexroth jsou certifikovány dle TŰV a nesou pečeť ověřené bezpečnosti GS (Geprüfte Sicherheit). Splňují bezpečnostní specifikace a ergonomické požadavky na pracovní židle pro výrobu obsažené v normě DIN 68877. Tato norma mimo jiné předepisuje použití protiskluzového stupátka u židlí se stavitelnou výškou vyšší než 650 mm. Kolečka jsou přípustná jen pro židle, jejichž výška sedáku není vyšší než 650 mm.

Antistatické ESD pracoviště
Při práci na vysoce citlivých technických zařízeních nebo na pracovištích s výskytem polovodičové elektroniky je třeba zabránit vzniku elektrostatických výbojů, které mohou vést k poruchám elektroniky. Pro toto prostředí MPS pracovní židle poskytují kompletní ergonomický koncept, robustní polstrování s prodyšným a vysoce vodivým potahem. Vodivost je docílena do potahu vetkanými vlákny z nerezové oceli.
Při výrobě elektronických zařízení a ve farmaceutickém průmyslu je často vyžadováno prostředí s nízkou úrovní mikrobů a prachových částic. V rámci ergonomického konceptu nabízí MPS židle hladké, vodivé a snadno čistitelné materiály speciálně navržené pro čisté prostředí třídy 4 dle DIN ISO 14644-1. Židle mají zakrytou mechaniku, uzavřené polstrování a jsou potaženy hladkou, vodivou, bezemisní syntetickou kůží.

Opora stání
Někdy nelze provádět časově náročné činnosti v sedě. I v těchto pracovních situacích je požadováno zdravé držení těla s maximální mírou volnosti pohybu. Zde se nabízí tzv. opora stání, která podporuje dynamické stání a tím odlehčuje zádové svalstvo a páteř. MPS opora stání poskytuje ergonomicky tvarovaný sedák s individuálně nastavitelným sklonem pro optimální oporu při stání. Sedák je vyroben z odolné PU-pěny.
Ergonomie, optimální zdravotní prevence a výkonnost na jedné straně a vysoké požadavky na kvalitu, robustnost a životnost na straně druhé jsou ty nejdůležitější podmínky, které musí beze zbytku splňovat dobrá pracovní židle. Když se k tomu přidají desítky let dlouhé zkušenosti z průmyslových výrob, je výsledkem vývoje MPS pracovní židle, která umožňuje dynamické sezení na pracovišti, čímž napomáhá zvyšovat pracovní výkonnost a snižovat nemocnost zaměstnanců. 

 

                                                                     www.boschrexroth.com/workchairs
 

 
Publikováno: 25. 8. 2013 | Počet zobrazení: 2582 článek mě zaujal 571
Zaujal Vás tento článek?
Ano