rosler murr Schunk

Praha plná vody

Mezinárodní vodohospodářská výstava VODOVODY-KANALIZACE (známá hlavně pod svým akronymem Vod-ka) vstupuje letos do svého 18. ročníku. Ten se letos na rozdíl od předchozích, jež hostilo brněnské Výstaviště, odehraje ve dnech 21. – 23. 5. 2013 v Praze ve výstavním areálu PVA Letňany. Jejími hlavními tématy jsou hospodaření s vodou a inovace ve vodním hospodářství, modernizace infrastruktury a rozvodných sítí.

 

Výstava pořádaná ve dvouletém cyklu představuje aktuální novinky a trendy ve vodním hospodářství - přináší kombinaci široké přehlídky produktových novinek, inovací a technologických zlepšení, kterou doplní aktuální oborové informace v doprovodném programu. Letošní vodohospodářská přehlídka se odehraje pod taktovkou společnosti Exponex, kterou si Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR), iniciátor a odborný garant této tradiční akce, vybralo jako jejího organizátora. 

Krize vodohospodáře zatím nespláchla
Organizátoři, kterým se přes neutěšený stav českého stavebnictví, resp. stav a vývoj stavebních zakázek, podařilo prakticky zaplnit  plánovaný výstavní  prostor, očekávají opravdu reprezentativní přehlídku oboru vodního hospodářství. Výstavy se zúčastní na 200 firem, což je více než v minulém ročníku, jejichž nabídku si prohlédne až 9000 odborných návštěvníků. Figurují mezi nimi renomované značky a firmy jako např. ALS Czech Republic, Atlas Copco, Bibus, Endress + Hauser Czech, Hawle Armatury, I.B.O.S. EU, Jihomoravská armaturka, Messer Technogas, První brněnská strojírna Velká Bíteš, Technoaqua, Fontana, VA TECH WABAG Brno, Veolia Voda ČR, Výzkumný ústav vodohospodářský, TGM Wavin Osma aj.
Nabídku vystavovatelů doplňuje odborný doprovodný program, který se bude věnovat např. problematice hospodaření s vodou, nové legislativě, nebo inovacím – novým materiálům, novým technologiím na úpravu pitné vody a čištění odpadních vod. Stranou pozornosti nezůstává ani modernizace infrastruktury, kde roste zájem o nové netradiční postupy. Podrobná náplň doprovodného programu vzniká ve spolupráci se Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR, a s dalšími odbornými partnery. Podrobnější informace o doprovodném programu, i samotné výstavě a jejích účastnících lze najít na internetové adrese www.vystavavod-ka.cz.

Řešení na úrovni
Dodavatelé, projektanti, investoři, ale i vlastníci vodohospodářských objektů a jejich provozovatelé mají tak ideální příležitost seznámit se s novými technologiemi a možnostmi oboru. Prezentovaná technologická zlepšení jsou mnohdy skutečně unikátní, a to nejen z pohledu českých firem, ale i v zahraničním srovnání. „Výsledky vědy, výzkumu, ale i nové produkty jsou kvalitativně na úrovni vyspělých států západní Evropy. Důkazem toho je i stále se zvyšující zájem zahraničních firem a institucí o spolupráci s českými firmami. Jako příklad můžeme jmenovat Chorvatsko nebo Polsko, ze kterých přijede navštívit výstavu mise podnikatelů a investorů,“ řekla Ing. Miloslava Melounová, ředitelka asociace SOVAK ČR, která je jedním z odborných garantů výstavy.
Výstavu by si proto podle ní neměl nechat ujít nikdo, kdo chce držet krok s inovacemi  v oboru vodního hospodářství. „V současné době existuje několik základních směrů, kterými se ubírají inovace v oboru vodního hospodářství. Jedním z nich jsou měnicí se materiály zejména z hlediska ochrany proti korozi. Dále pak nastupují nové technologie na úpravu pitné vody, které zajišťují stále se zvyšující kvalitu pitné vody. Jelikož kvalita pitné vody závisí na kvalitě čištění odpadních vod, zaměřuje se další směr inovací právě na nové technologie čištění odpadních vod, především pro menší obce. Konkrétně pak hlavně pro malé čistírny odpadních vod pro aglomerace do 2000 ekvivalentních obyvatel,“ konstatuje Ing. Melounová.
Stranou pozornosti nezůstává ani problematika rekonstrukcí inženýrských sítí a eliminace jejich dopadů na obyvatelstvo. Další inovační trend je patrný v oblasti rekonstrukcí vodovodních a kanalizačních sítí, kde se stále výrazněji prosazují tzv. bezvýkopové technologie, které jsou šetrné k životnímu prostředí a snižují dopady na obyvatelstvo.

Souboj novinek o zlatou trofej
Novinky představené na veletrhu soutěží tradičně o prestižní ocenění Zlatá vod-ka, které získají nejpřínosnější exponáty vybrané odbornou hodnotitelskou komisí složenou z předních expertů v oblasti vodního hospodářství. A těchto zajímavých exponátů by se měla na výstavišti v pražských Letňanech objevit celá řada.
Akciová společnost AVK VODKA je kompletním dodavatelem armatur pro vodní a plynové hospodářství. Představí především výrobky na výstavbu vodovodů a na opravu potrubí. Např. AVK hydranty nabízející vyvážený poměr mezi vysokou kvalitou a přijatelnou cenou, ISIFLO spojky, jejichž kvalita je prověřena tvrdými severskými podmínkami a také AVK šoupata v různých stavebních délkách.
Také společnost Hawle Armatury, která patří v současné době mezi nejvýznamnější dodavatele armatur v oblasti vodárenství v ČR, bude na veletrhu prezentovat např. tvarovky Synoflex s jištěním proti posunu a úhlovým vychýlením, nebo automatický samočisticí filtr OPTIFIL.
Tři aktuální novinky ze své nabídky představí i firma IBOS zaměřená na čisticí techniku pro potrubí. Týkají se monitorovací techniky, a k hlavním patří výsledek dvouletého vývojářského úsilí v podobě systému CamBoss,
LK Pumpservice na veletrhu představí největší novinky svých zahraničních partnerů Flygt, Lowara a Saer z oblasti vodního hospodářství. Jde o novou, vysoce účinnou řadu míchadel Flygt, nové aerační elementy Sanitaire nebo inteligentní systém  pro řešení  koncepce čerpání odpadních vod. Ten představuje nový přístup v řešení čerpání odpadních vod, který řeší nejčastější problémy provozovatelů při čerpání odpadních vod (zamezení ucpávání čerpadel, usazování nečistot v jímce a potrubí, optimální chod čerpadel s nejmenší spotřebou elektrické energie). /jo/
 

 
Publikováno: 3. 7. 2013 | Počet zobrazení: 2931 článek mě zaujal 548
Zaujal Vás tento článek?
Ano