rosler murr Schunk

Duben, za kamny nebudem. Vyrazíme na Zákaznické dny

Kromě obvyklé účasti na klíčových výstavách a veletržních akcích se stále více průmyslových firem zaměřuje na své vlastní „domácí veletrhy“, které mají většinou podobu Zákaznických dnů, Dnů otevřených dveří (či mezinárodně vznešeněji znějícího ekvivalentu Open House) apod. A některé z nich se už svým rozsahem začínají skutečně malým veletrhům podobat.

 

Jen během uplynulého měsíce se konalo hned několik takovýchto akcí v režii hlavních strojírenských firem působících na českém trhu. Např. semináře firmy Misan v jejím předváděcím a školicím středisku v Lysé nad Labem jsou už tradiční záležitostí v oboru. Ten letošní však byl svým způsobem specifický, protože firma na něm kromě odborných přednášek a živých ukázek představila i svého nového strategického partnera – japonskou společnost Okuma, která v nabídkovém portfoliu Misanu vystřídala dosavadní preferovanou značku Mazak, jež působí od loňského roku na českém trhu prostřednictvím samostatné pobočky. Na semináři „Green Light Machining“ pořádaném firmami Misan, Sandvik Coromant a Carl Zeiss IMT se tak představily kromě novinek zmíněných partnerských firem např. (nové nástroje CoroMill, nástrojové balíky CoroPack, vysokorychlostní skenování Prismo 7 Navigatror a měřicí sytém Duramax) a značky Brother, kterou Misan rovněž zastupuje, hlavně stroje značky Okuma. Ty reprezentovaly víceúčelové multifunkční centrum Multus B400 II-W, univerzální centrum MU-500V II, obráběcí centrum  LT2000EX-3T3M, výkonné soustružnické centrum MA-400HA, horizontální soustruh Genos M560R-V, CNC soustruhy LB2000EX MY C a Genos L300E-M.
České zastoupení největšího světového výrobce obráběcích strojů, společnosti DMG / Mori Seiki uspořádalo zákaznické Dny otevřených dveří na své brněnské základně 8. - 12. dubna. O novinkách DMG / Mori Seiki informujeme průběžně podrobněji v seriálu posledních vydání TechMagazínu, takže jen ve zkratce: Na Open House se živě představilo 7 hightech exponátů: soustružnické technologie zastupovaly univerzální CNC soustruh CTX 310 ecoline, CNC soustruh NLX2500SY/700, frézovací technologie např. univerzální CNC frézovací stroje: DMU 50, DMU 65 monoBLOCK NVX. Vertikální obráběcí centra reprezentovaly modely NVX5080/40 ecoline a DMC 635 V ecoline, CTX DMC V ecoline. Návštěvníci se mohli seznámit se systémem předseřizování nástrojů Microset na zařízení UNO 115 ecoline a firma představila rovněž služby DMG / Mori Seiki lifecycle services. 
Další firmou, která v dubnu na zákaznických dnech představila své novinky pro letošní rok byl Kovosvit MAS. Do Sezimova Ústí se na třídenní akci jednoho z nejstarších tradičních strojírenských podniků v ČR přijelo ve dnech 16. až 18. dubna podívat 355 návštěvníků z téměř 130 firem, aby mohli zhlédnout nejnovější technologie a novinky ze světa obráběcích strojů a podívat se do výroby, montážních hal a slévárny. „Akciová společnost Kovosvit MAS prezentuje především hi-tech řešení, což představují převážně multifunkční a 5osé stroje, které zaručují vysoký výkon, produktivitu a přesnost obrábění. Vyrábíme stroj od začátku až do konce, tzn. od vývoje, přes výrobu součástí až po montáž, včetně vlastní slévárny. K zákazníkovi se dostává již hotový stroj a zde tak má možnost se blíže seznámit se zákulisím výroby a vidět v reálných podmínkách její jednotlivé kroky,“ říká vedoucí marketingového oddělení Kovosvitu Martin Volný.
Zákaznické dny Kovosvit MAS jsou nejen tradičním setkáváním odborné strojírenské veřejnosti, ale i významnou příležitostí k uzavírání nových kooperací a zajímavých obchodních zakázek. První dva dny byly určeny pro české a slovenské partnery, kterých se akreditovalo 267. Závěrečný distributorský den byl vyhrazen zahraničním partnerům. S novinkami Kovosvitu se přijelo seznámit 85 zástupců firem a institucí z Ruska, Polska, Švédska, Německa, Itálie a Bulharska. Významnou součástí programu se tak stala i návštěva prvního náměstka ministra průmyslu Ruské federace Gleba Nikitina, který zodpovídá za oblast ruského strojírenství. Na Zákaznických dnech jednal s vedením společnosti o podpoře společného podniku MTE Kovosvit MAS, který mateřský podnik založil v Rusku loni, a o možnostech budoucí spolupráce nejen s Kovosvitem, ale i s případnými dalšími českými strojírenskými podniky.
Vzápětí nato se mohli zájemci o novinky ve strojírenství přesunout do Zlína, kde 18. a 19. dubna pořádala ve svém areálu zákaznické dny společnost Tajmac ZPS. Firma, která si připomíná letos 110. výročí strojírenské výroby ve Zlíně (tehdy ještě Baťovy strojírny), přilákala na jejich letošní ročník na 50 vystavovatelů z řad partnerských firem – své produktové novinky a služby prezentovalo na 54 stáncích stovkám návštěvníků této tradiční akce 110 zástupců spoluvystavujících společností. Kromě nich představili své novinky samozřejmě i pořadatelé. V továrně měli návštěvníci Open House možnost vidět v akci vertikální i horizontální obráběcí centra, portálová multifunkční obráběcí centra, dlouhotočné CNC automaty i vícevřetenová soustružnická centra z produkce zlínského výrobce. Jak uvedl ředitel divize CNC Ing. Marek Hala, podařilo se zkompletovat prakticky celé spektrum, klasické i plně CNC stroje, mj. 6 a 8vřetenové automaty, ale i ukázky historie výroby vřetenových automatů ve Zlíně. Do budoucna budou zachována klasická obráběcí centra, ale firma se bude stále více zaměřovat na multifunkční víceosé stroje – důkazem je nové 5osé multiprofesní portálové obráběcí centrum MCV 2318.
A i když mezi vystavovanými stroji sice nebylo ještě očekávané nové velké portálové centrum, novinek a atraktivních ukázek bylo k vidění dost. Např. divize Manurhin představila mezi svými 8 exponáty, novinku v české premiéře - stroj Manurhin K´MX 732 EVO. Divize Automaty představila 4 stroje Mori-Say (většina z nich byla seřízena na výrobu určité konkrétní součásti pro příslušného zákazníka). K atraktivním exponátům patřil např. 8vřetenový soustružnický automat Mori-Say TMZ842CNC. K vidění byl rovněž prototyp rychlého manipulátoru nástrojů určený pro inovovanou řadu horizontálních obráběcích center H 500, H 630, H 800 a H 1000, či technologická seřízení. Technologická seřízení divize CNC byla letos zaměřena hlavně na ukázky 5osého obrábění a předvedení nových technologických možností. Divize CNC strojů předvedla ukázky 5osého obrábění na všech 4 v současné době podporovaných kinematikách, doplněných u portálových obráběcích center  MCV 1210 a MCV 2318 o opci soustružení.
Technologicky zajímavé byly i ukázky přídavného vysokorychlostního vřetene a aplikace úhlové hlavy na vertikálním obráběcím centru MCFV 2080 nabírané v automatické výměně z dokovací stanice umístěné přímo na stole stroje.
V prostorách III. haly byly ke shlédnutí vstřikolisy Negri Bossi, vyráběné v Tajmac-ZPS s atraktivní škálou výrobků. Jako každý rok probíhaly také prohlídky firmy s možností exkurze v ZPS - Slévárna.
„Účast návštěvníků Zákaznických dnů byla nejvyšší za dobu konání této akce a podle bezprostředních reakcí a zaslaných hodnocení od našich hostů i spoluvystavovatelů jsou letošní Zákaznické dny Tajmac-ZPS považovány za jedny z nejzdařilejších. Letos je navštívilo přes 650 návštěvníků, čehož si, vzhledem k tomu, že se obdobných akcí u strojírenských firem v těchto týdnech konalo více, velice vážíme,“ konstatuje Hana Modlitbová z propagačního oddělení firmy.
 

 
Publikováno: 2. 7. 2013 | Počet zobrazení: 3353 článek mě zaujal 587
Zaujal Vás tento článek?
Ano