hnv murr

Uplatnění laserů pro budoucnost

Za 33 dnů se v Mnichově otevřou brány mezinárodního odborného veletrhu LASER World of PHOTONICS, který představí poslední vývoj a perspektivy v oboru laserových technologií. O této prestižní akci nám poskytl interview pan Norbert Bargmann, místopředseda vedení společnosti Messe München GmbH.  

 

V roce 2011 se účastnilo veletrhu rekordních 1075 vystavovatelů, tedy více než kdy předtím. Co letos očekáváte od veletrhu k jeho 40letému výročí? 

Jsme právem hrdí na 40letý vývoj veletrhu LASER World of PHOTONICS. Je to pro nás skutečný historický úspěch. Veletrh jsme založili v roce 1973 a v té době se jej účastnilo 100 vystavovatelů z 9 zemí. V roce 2011 už přijelo 1075 vystavovatelů z 38 zemí a 27 490 návštěvníků z 80 zemí. Fotonika jako klíčová technologie zažívá obrovský boom. K výročí tohoto významného veletrhu očekáváme opět více jak 1100 vystavovatelů. Jsem rád, že dnes již můžeme nabídnout celosvětově největší platformu pro uživatele optických technologií. 

Jde o významný odborný veletrh, kterého se v roce 2011 účastnilo 58 % zahraničních vystavovatelů. Očekáváte, že ještě stoupne počet zahraničních účastníků?

Veletrh je již dnes nejvýznamnějším mezinárodním setkáním odborníků v laserovém průmyslu a ve světě fotoniky. Zabývá se celou řadou témat a oblastí. Ano, domnívám se, že letos přijede ještě více zahraničních účastníků. Tento stoupající zájem přímo také poukazuje na rostoucí globální význam optických technologií v oblasti průmyslu i vědy. Na veletrhu nabývají na významu především ty obory, které souvisí s požadavky moderních průmyslových zemí na dodávky a výrobu. Tedy s požadavky na energii a životní prostředí, jako je např. další zvyšování efektivity výroby ve fotovoltaickém průmyslu, elektromobilitě nebo u lehkých staveb.

Jaké jsou priority a trendy v oblasti výroby?

Nejrozsáhlejší oblastí tohoto odborného veletrhu je oblast "laser a laserové výrobní systémy“, které budou prezentovány v pavilonech C1 a C2. V roce 2011 předvedlo 290 vystavovatelů svá řešení využití těchto technologií v různých odvětvích průmyslu. Důraz je kladen na výrobně technologické problémy a jejich konkrétní řešení. Škála výrobků je obrovská. Abych jmenoval alespoň některé: Generativní výroba pomocí laseru, to je revoluční technika výroby. Náklady na výrobu jednotlivých komponentů při různých postupech doplňkové výroby závisí již pouze na množství materiálu, nástroje nejsou zapotřebí. Jejich místo přebírá světlo emitované laserem. Tyto postupy je možno si prohlédnout na speciální výstavě „Fotony ve výrobě“ a prezentačním panelu „Generativní výroba založená na použití laseru". Představíme také mimořádnou výstavu „Digital Photonic Production“. Dalším vysoce aktuálním tématem jsou lasery pro generaci ultrakrátkých pulsů. Kombinují velmi vysoký výkon s extrémně krátkou akční dobou a otevírají tak již několik let zcela nové možnosti použití v oblasti výroby a medicíny. 
Vystavovatelé také upozorní na přispění laserové technologie k energetické účinnosti. Důraz je kladen především na zpracování lehkých stavebních a kompozitních materiálů nebo výrobu baterií. O nejnovějších možnostech použití laseru budou na praktických prezentačních fórech v jednotlivých pavilonech informovat špičkoví odborníci z oblasti průmyslu.

Jaké nové oblasti použití laserové techniky přibývají v odvětví?

Všestranné použití laserové technologie a fotoniky umožňuje rostoucí globální pokrytí týkající se zboží nebo dodávek, jako je tomu například v oblasti energií nebo výrobního procesu. Naše hlavní témata „laser a laserové systémy", „osvětlení a energie", „biofotonika a lékařská technika" jsme cíleně zařadili jako klíčovou otázku tohoto odvětví pro budoucnost. Globální poptávka po zboží nebo lepší poskytování zdravotní péče pro stárnoucí společnost neustále nabývá na významu. Proto se také uplatnění laserů pro generaci ultrakrátkých pulsů, biofotonika a lékařská technika stávají stále důležitějším bodem.
 

 
Publikováno: 4. 6. 2013 | Počet zobrazení: 3223 článek mě zaujal 656
Zaujal Vás tento článek?
Ano